اوبونتوتوزیعشبکه و امنیتگنو/لینوکس

دسترسی به FTP در اوبونتو

آخرین بروزرسانی

برای دسترسی به FTP در اوبونتو از طریق سایت‌های با قابلیت WebDAV و اشتراک فایل‌ها از راه دور، نیاز به هیچ برنامه یا نرم‌افزاری نخواهید داشت. اکثر سیستم‌عامل‌ها این قابلیت را دارا هستند.

همچنین فایل‌های ذخیره شده بر روی یک سرور با استفاده از NFS Windows به اشتراک گذاشته شده‌اند (SMB) و یا از پروتکل SSH بهره برده‌اند، نیز می‌توانند قابل دسترس باشند.

چگونگی دسترسی به FTP در اوبونتو

با توجه به اینکه سیستم‌عامل لینوکس طیف گسترده‌ای از محیط‌های دسکتاپی (Desktop Environments) را داراست؛ هر یک از آنها برای دسترسی به اشتراکات شبکه از فایل‌منیجری خاص و روشی مختص به خود استفاده می‌کنند.

در این آموزش از فایل‌منیجر Nautilus سیستم‌عامل اوبونتو کمک گرفته شده است. البته در سایر فایل‌منیجرها نیز روال کار بسیار مشابه خواهد بود. کافی است تا در پی یافتن گزینه Connect to Server در فایل‌منیجر باشید.

در Nautilus گزینه مربوطه (Connect to Server) در قسمت Network نوار کناری (Sidebar) خواهد بود.

دسترسی به FTP در اوبونتودر لینوکس نیز همانند سایر سیتم‌عامل‌ها لازم است تا آدرس سرور مورد نظر وارد گردد. می‌توانید از پیشوند ftp:// برای سرورهای FTP، از پیشوند http:// برای WebDAVها، از پیشوند smb:// برای اشتراک فایل برای شبکه های SMB/CIFS ویندوزی و از nfs:// برای NFS استفاده کنید.

همچنین با کمک پیشوند ssh:// دسترسی به فایل‌های Share شده از طریق SSH نیز میسر خواهد شد.

دسترسی به FTP در اوبونتو

همچنین می‌توانید مقالات «آموزش اشتراک فایل در شبکه توسط اوبونتو» و «آموزش اشتراک فایل میان کاربران اوبونتو» را نیز مطالعه کنید.

منبع: ای‌ماسیس نوشته «فرشید نوتاش حقیقت»

https://bit.ly/2EkSxpM
برچسب ها

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن