اوبونتوخط فرمانشبکه و امنیت

چگونگی تغییر آدرس IP در لینوکس از طریق خط فرمان

تغییر آدرس IP در لینوکس از طریق رابط گرافیکی کار ساده و آسانی است، اما آیا می‌دانستید که می‌توانید با یک فرمان ساده از طریق خط فرمان لینوکس آدرس IP کارت شبکه سیستم را تغییر دهید؟

این ترفند در همه توزیع‌های لینوکس مبتنی بر دبیان از جمله اوبونتو کار می‌کند. برای شروع، در قسمت اعلان ترمینال فرمان ifconfig را تایپ کنید و Enter بزنید.

این فرمان تمام واسط‌های شبکه مربوط به سیستم را لیست می‌کند. با نگاهی به‌این لیست می‌توانید نام واسطی که قصد تغییر آدرس IP آن را دارید ببینید.

تغییر آدرس IP در لینوکس

تغییر آدرس IP در لینوکس

برای تغییر تنظیمات، باز هم از همان فرمان ifconfig استفاده می‌شود. اما این بار باید چند پارامتر هم به آن اضافه کنید. فرمان زیر واسط شبکه با نام “eth0” را به‌آدرس ۱۰۲٫۱۶۸٫۰٫۱ و سابنت مسک ۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۰ تغییر می‌دهد:

تغییر آدرس IP در لینوکس

مسلما هر شماره‌ای که بخواهید را می‌توانید در این فرمان استفاده کنید. اگر مجددا ifconfig را اجرا کنید، مشاهده می‌کنید که واسط شبکه سیستم شما اعداد جدیدی به خود گرفته است:

تغییر آدرس IP در لینوکس

حتی اگر نیاز به تغییر Default Gateway استفاده شده توسط آن واسط را دارید، می‌توانید از فرمان route استفاده کنید. به عنوان مثال، فرمان زیر Default Gateway واسط “eth0” را به آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۲۵۳ تغییر می‌دهد:

تغییر آدرس IP در لینوکس

برای دیدن تنظیمات، باید جدول routing را نمایش دهید. برای این منظور، فرمان زیر را در قسمت اعلان تایپ کنید و در پایان enter را بزنید:

تغییر آدرس IP در لینوکس

ترجمه: ماهنامه شبکه نوشته «حمید نیک‌روش»

https://bit.ly/2Poaydj
برچسب ها

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن