چیستگنو/لینوکس

مروری کوتاه بر تاریخچه پروژه گنوم

قبل از این‌که پروژه GNOME، آن‌گونه که ما آن را می‌شناسیم به سرانجام برسد، دو پروژه هم‌زمان درحال اجرا بود؛ پروژهLibapp  و پروژه old-Gnome. قرار بود libapp با روشی استاندارد شده در طبقه‌بندی، کاربرد و بازیابی بیت‌های اطلاعاتی در مورد سیستم‌ها و علایق کاربران، به خدمت آن‌ها درآید؛ کتابخانه‌ای الکترونیک که هر کسی می‌توانست از آن استفاده کند. از طرفی old-gnome قصد ارایه یونیکس با مدلی جزئی و استاندارد از نرم‌افزار را با هدف اجرای برنامه‌ها در درون برنامه‌های دیگر نشانه گرفته بود.

زمانی که پروژه KDE به عنوان یک تلاش جدی برای خلق محیط قابل استفاده دسکتاپ برای یونیکس ظاهر شد، عده‌ای در مورد مجوز و استانداردهای این پروژه نگران شدند. گروه KDE مامور شد تا پروژه خود را بر روی بسته ابزاری Qt GUI بنا کند که در آن زمان نرم‌افزار آزاد نبود. اگر چه Qt بعدها شرایط مجوز خود را تغییر داد و اکنون به عنوان یک نرم‌افزار آزاد شناخته می‌شود، اما آن وقت‌ها بسیاری احساس کردند که استفاده از آن به عنوان «قدمی به عقب» در آزادی نرم‌افزارها محسوب می‌شود. این مسئله به اضطراری بودن تلاش بر روی پروژه گنوم و توسعه محیط کاملا آزاد دسکتاپی بر اساس ایده‌های اصلی old-gnome و libapp انجامید.

هدف مهم دیگری که پروژه گنوم می‌بایست مطمئن می‌شد در طول توسعه به آن دست یافته است، این بود که تمامی کارهای انجام شده بر روی هر کتابخانه اصلی از طریق تمامی زبان‌های برنامه‌نویسی در یونیکس، قابل استفاده باشد. برای ایجاد موفقیت‌آمیز این استاندارد، دسترسی همه برنامه‌نویسان به این فناوری‌ها بدون توجه به انتخاب زبان برنامه‌نویسی، امری حیاتی بود.

افرادی که روی پروژه اصلی گنوم کار می‌کردند، ترکیب خوبی در توانایی حل مسائل و مشکلات نرم‌افزاری مانند مسائل گرافیکی و طراحی زبان برنامه‌نویسی آن داشتند. گروه اصلی شامل برنامه‌نویسانی مانند پیتر ماتیس و اسپنسر کیمبال بود که در گنو بر روی برنامه ویرایش تصاویر GIMP کار کرده بودند. ریچارد استالمن نیز به عنوان بنیا ‌گذار گنو، به اندازه اریک ترون و مارک اوینگ از گروه نرم‌افزاری RedHat در این پروژه دخیل بود. به علاوه کمک‌های بسیار خوبی از اعضای گروه نرم‌افزارهای آزاد و لیست پستی GUILE یا GNU’s Unique Intelligent Language for Extensions دریافت شد.

GUILE، یک زبان برنامه‌نویسی است که برای توسعه برنامه‌های دیگر، می‌توان از طریق اسکریپت، آن را جاسازی کرد و یکی از اولین زبان‌های اسکریپت‌نویسی است که با گنوم قابل استفاده و نوشتن بود.

منبع: نشریه «سلام دنیا»، شماره دوم

برچسب ها

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن