تغییر نام فایل­ها بصورت گروهی در لینوکس

تغییر نام فایل­ها بصورت گروهی در لینوکس

آخرین بروزرسانی

ویندوز، مک و بسیاری از توزیعات لینوکسی ابزارهایی رابرای تغییر نام فایل‌­ها بصورت گروهی، دارا می‌باشند. مطمئنا استفاده از یک ابزارتغییر نام گروهی، کارایی بسیار بیشتری را در نام‌گذاری تک به تک فایل‌­ها خواهد داشت. در این بخش تغییر نام فایل­ها بصورت گروهی در لینوکس را آموزش خواهیم داد.

چگونگی تغییر نام فایل­ها بصورت گروهی در لینوکس

برخی از محیط‌های دسکتاپ لینوکس دارای ابزار تغییر نام گروهی فایل‌ها می‌باشند و برخی نیز فاقد چنین امکانی هستند. فایل‌منیجر Nautilus توسط دسکتاپ Ubuntu Unity و GNOME چنین ویژگی را دارا نیستند.

اگر از دسکتاپ KDE استفاده می‌نمایید، فایل‌منیجر Dolphin دارای چنین امکانی هست. برای تغییر نام فایل­ها بصورت گروهی در لینوکس همانند ویندوز می‌بایست چندین فایل را توامان انتخاب کرده و بر روی آن‌ها کلیک راست نموده و سپس Rename را برگزینید (از کلید F2 نیز می‌توانید کمک بگیرید).

تغییر نام فایل­ها بصورت گروهی در لینوکسسپس نامی را به‌عنوان مبنا (شاخص) همراه با کاراکتر # ایجاد کنید. این علامت اعداد ترتیبی را برای نام مورد نظر شما جایگزین خواهند نمود. بعنوان مثال اگر نام مبنا را Photo # From My Vacation.jpg برگزیده باشید، نام فایل‌های تغییر یافته بصورت Photo 1 From My Vacation.jpg، Photo 2 From My Vacation.jpg و … در خواهند آمد.

در دسکتاپ Xfce و فایل منیجر Thunar نیز ابزار قدرتمندی برای این کار (تغییر نام بصورت گروهی) وجود دارد.

برای دسترسی به آن می‌بایست فایل‌های مورد نظر خود را انتخاب، سپس کلیک راست کرده و پس از آن Rename را برگزینید.

این ابزار می‌تواند در تغییر نام فایل‌ها امکاناتی چون درج تاریخ و زمان، شماره فایل­‌ها، انجام عملیات جستجو و جایگزینی، ایجاد متن با حروف بزرگ یا کوچک، درج با حذف کاراکترها در قسمتی خاص از نام فایل‌ها و نظایر آن را در اختیار کاربر قرار دهد.

تغییر نام فایل­ها بصورت گروهی در لینوکس

با نصب ابزار Thunar’s Bulk Rename در سایر توزیع‌های لینوکسی (دسکتاپهایی چون GNOME و Unity) خواهید توانست عملیات تغییر نام فایل‌ها (بصورت گروهی) را انجام دهید.

تغییر نام فایل­ها بصورت گروهی در لینوکسهمانند سایر سیستم‌عامل‌ها، در لینوکس نیز قادر خواهید بود این کار را از طریق خط فرمان (ترمینال) نیز انجام دهید.

منبع لاتین: howtogeek

منبع فارسی: ای‌ماسیس نوشته «فرشید نوتاش حقیقت»

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.