آموزش اشتراک فایل در شبکه توسط اوبونتو

آموزش اشتراک فایل در شبکه توسط اوبونتو

آخرین بروزرسانی

تا دیروز برای کاربران اشتراک فایل در شبکه میان سیستم‌عامل‌های گوناگون (مانند نسخه‌های مختلف ویندوز، لینوکس و مک) کابوسی بزرگ محسوب می‌شد، اما امروزه بدون نیاز به داشتن نرم‌افزاری خاص سیستم‌عامل‌ها می‌توانند با یکدیگر به گفتگو و تعامل بپردازند.

برای ااشتراک فایل در شبکه می‌بایست از پروتکل SMB بهره جست. ویندوز برای اشتراک گذاری فایل از SMB استفاده می‌کند. سیستم عامل‌های Mac و اکثر توزیعات محبوب لینوکسی نیز از SMB پشتیبانی می‌کنند. شرکت مایکروسافت نیز نتوانست در مقابل پروژه متن باز Samba مقاومت نماید و در حال حاضر تسلیم‌وار به توسعه آن می‌پردازد.

اشتراک فایل در شبکه توسط لینوکس

در لینوکس می‌توان با استفاده از file manager پوشه‌ای را به اشتراک گذاشت.

در ادامه چگونگی انجام این کار در برنامه مدیریت فایل Nautilus اوبونتو ۱۴٫۰۴ شرح داده خواهد شد. در سایر برنامه های مدیریت فایل (file manager) نیز روالی مشابه همین خواهیم داشت.

اشتراک فایل در شبکهابتدا باید فایل منیجر را گشوده و بر روی پوشه‌ای که خواهان به اشتراک‌گذاری آن هستید کلیک راست کرده و سپس Properties را برگزینید.

زبانه Local Network Share را انتخاب کرده و اشتراک‌گذاری را برای پوشه مورد نظر فعال کنید.

اگر اولین باری است که قصد فعال کردن گزینه اشتراک‌گذاری را دارید، باید نرم افزار Samba را نیز دانلود و نصب کنید.

سپس تنظیمات اشتراک‌گذاری خود را پس از نصب نرم‌افزار Samba اعمال کرده و همچنین مطمئن شوید که بر روی دکمه Create Share برای آغاز کار اشتراک‌گذاری پوشه کلیک کرده‌اید.

دسترسی به پوشه اشتراک در لینوکس

احتمالا برنامه مدیریت فایل سیستم عامل لینوکس نصب شده بر روی سیستم شما دارای یک مرورگر شبکه است که توسط آن قادر خواهید بود، به پوشه‌های Share شده روی شبکه محلی دسترسی پیدا کنید.

برای انجام این کار باید بر روی گزینه Browse Options موجود در سایدبار file manager کلیک کنید. پس از آن با دو بار بر روی گزینه Windows Network و دو بار نیز بر روی workgroup خود (به طور پیش‌فرض نام آن WORKGROUP می‌باشد.) کلیک کرده و سپس بر روی کامپیوتر مورد نظر خود جهت مشاهده فایل‌های Share شده نیز می‌بایست دو بار کلیک کنید.

اشتراک فایل در شبکهبرای اتصال مستقیم به کامپیوتر نیز باید گزینه Connect to Server موجود در Nautilus را انتخاب کرده و جهت دستیابی به کامپیوتر آدرسی مانند smb://COMPUTERNAME را وارد کنید.

اشتراک فایل در شبکه

همچنین می‌توانید مقاله «آموزش اشتراک فایل میان کاربران اوبونتو» را بخوانید.

منبع لاتین: howtogeek

منبع فارسی: تکفارس نوشته «فرشید نوتاش حقیقت»

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.