جامعه کاربریلاگ

راهنمای گروه کاربری لینوکس، قسمت دوم

۲- گروه کاربری گنو/لینوکس چیست؟

گنو/لینوکس چیست؟

قدردانی هرچه بیشتر از نقش LUG­ها در گسترش گنو/لینوکس موجب منحصر به فرد بودن گنو/لینوکس شده است.

گنو/لینوکس نه­‌تنها سیستم‌­عاملی قدرتمند است، بلکه از نظر ایده گسترش نرم­‌افزاری هم از همان اندازه قدرت برخوردار است. گنو/لینوکس یک سیستم­‌عامل آزاد بوده و مجوز آن تحت لیسانس گنو (GNU) می­‌باشد. از این‌رو، کدهای مرجع به صورت رایگان و به وفور در اختیار همگان قرار دارند. گروهی از برنامه‌­نویسان از سرتاسر جهان به صورت سازمان­‌نیافته و تحت هدایت فنی لینوس توروالدز و دیگر مؤسسان اولیه به حفظ آن کمک می­‌کنند. به عنوان یک حرکت، این سیستم‌­عامل فاقد یک ساختار مرکزی، تشریفات اداری و یا اشخاص حقیقی به عنوان گرداننده امور می‌­باشد. البته با وجود داشتن فواید بسیار، با چالش­‌هایی از قبیل تخصیص نیروی انسانی، حمایت­‌های مؤثر، روابط عمومی، تعلیم و تربیت کاربران مواجه است.

(این راهنما اعتبار خود را از مؤسسه رایگان نرم­‌افزاری GNU Project می­‌گیرد که به عنوان نیروی برانگیزاننده اصلی در خلق و پیشبرد این سیستم­‌عامل آزاد و یکپارچه Open Source شناخته میشود. بنابراین، به «توزیع» (Distribution) متشکل از سیستم­‌عامل گنویی سوار بر هسته لینوکسی به نام «گنو/لینوکس» اشاره دارد. بله این عنوان غریب به نظر می‌­رسد و اعتبار آن برای FSFها خیلی قابل افتخار نیست؛ اما عدالت ادعای FSFها بر کسی پوشیده نیست).

چرا گنو/لینوکس منحصر به فرد است؟

تغییر در ساختار باز آزادانه گنو/لینوکس بعید به نظر می­رسد. این یک نکته مثبت است: چرا که دقت کار آن بالاست، زیرا افراد برای ورود و خروج به این سیستم آزادند: برنامه­‌نویسان آزاد برنامه‌­نویسانی شاد و مؤثرند.

به هر ترتیب، ساختار آزادانه این سیستم‌­عامل ممکن است موجب دفع کاربران تازه شود: چرا که این کاربران ممکن است بپرسند چه کسی از آنها حمایت کرده و به آنها آموزش می­‌دهد؟ از کجا بدانند که سیستم­‌عامل گنو/لینوکس برایشان مناسب است یا نه؟

لاگ­‌ها (LUG) به صورت مقطعی می‌­توانند پاسخگو باشند، و همین امر هم وجود آن‌ها را حیاتی می­‌کند: از آنجائیکه در شهر، روستا و یا کلان­شهر محل سکونت شما هیچ «دفتر منطقه‌­ای» برای شرکت لینوکس وجود ندارد، لاگ می‌­تواند نقش‌­های یک شرکت چندملیتی را در منطقه شما بازی کند.

گنو/لینوکس به خاطر نداشتن ساختار مرکزی جهت تخصیص منابع و تربیت کاربران و همچنین پشتیبانی از محصولات خود منحصر به فرد می‌­باشد. این وظایف از طرق مختلفی انجام می‌­گیرند: اینترنت، مشاورین، VARها، شرکت‌های پشتیبان، دانشکده‌­ها و دانشگاه‌­ها. امروزه به هر حال در سراسر دنیا این کارها به طرز روزافزونی توسط لاگ­‌ها صورت می‌­گیرد.

گروه کاربری چیست؟

گروه‌­های کاربران کامپیوتری پدیده جدیدی نیستند. در حقیقت، این گروه­‌ها در مرکزیت تاریخ کامپیوتر قرار دارند: ریزکامپیوترها اساساً بطور وسیع به دلیل مقرون به صرفه بودن، دسترسی شخصی به منابع محاسبات الکترونیک، رادیو هام، و دیگر استفاده‌­های تفریحی از کامپیوتر توسط کاربران به وجود آمدند. غول‌های کامپیوتری چون IBM سرانجام قادر به کشف PCها به عنوان ابزاری مفید و سودمند شدند، اما انگیزه اولیه آن از مردم گرفته شده بود.

در ایالات متحده آمریکا گروه‌­های کاربری در طول زمان دستخوش تغییرات بسیار شده‌­اند. فراز و نشیبهای مالی مربوط به بزرگترین گروه کاربران تاریخ، جامعه کامپیوتری بوستون، به خوبی مورد بررسی قرار گرفته بود: در سرتاسر ایالات متحده آمریکا گروه­‌های کاربران شاهد کاهش نرخ عضویت کاربران بودند. گروه‌­های کاربری آمریکایی در روزهای اوج کار خود، توانسته بودند خبرنامه منتشر کرده، منشعب شوند، کتابخانه­‌های کوچک تشکیل دهند و جلسات و گردهمایی برگزار کنند تا آنجا که گروه­‌های کاربران توانستند اقدام به تأسیس CompuServ کرده و وارد اینترنت شوند.

ظهور گنو/لینوکس همزمان با «ظهور» اینترنت بود و همین امر موجب تسریع و تشدید نفوذ آن گردید. با رشد و همه‌­گیر شدن اینترنت، گنو/لینوکس هم رشد می‌­کرد: وجود اینترنت موجب پیدایش کاربران، توسعه‌­دهندگان و فروشندگان جدید شد. بنابراین، همان نیرویی که موجب کاهش کاربران سنتی شده بود، گنو/لینوکس را به جلو سوق می­داد و گروه­‌های جدیدی در ارتباط با آن شکل گرفتند.

برای هرچه بیشتر روشن کردن تفاوت لاگ با گرو‌‌ه‌­های کاربری سنتی می‌­توان این مثال را آورد: گروه‌­های سنتی در نشست­های خود از نزدیک آنچه که کاربران نرم­افزاری مجدداً توزیع کرده‌­اند، را مورد بررسی قرار می‌­­دهند. در این نشست‌­ها کپی‌­برداری غیرمجاز از یک نرم‌­افزار اختصاصی رخ دهد با دلایل منطقی قانونی رسماً مورد تقبیح قرار می­‌گرفت. با این حال، در نشست­‌های لاگ یک طرز تفکر خاص به سادگی به کار گرفته نمی­شود: جدا از ممنوعیت، کپی­‌برداری نامحدود از گنو/لینوکس باید بر مبنای اهداف اولیه لاگ صورت گیرد. در حقیقت، ثابت شده است که گروه­‌های کاربران سنتی توان وقف پیدا کردن با کپی­‌برداری قانونی و رضایتمندی از گنو/لینوکس را ندارند.

(هشدار: تعداد کمی از توزیع­ها، گنو/لینوکس را با بسته­‌های نرم­‌افزاری اختصاصی که قابلیت تکثیر مجدد به عام را نمی­‌دهد، درهم می‌­آمیزند. در صورت وجود هر گونه شبهه به شرایط مندرج در مجوز (License) مراجعه شود. پیشنهادات یا درخواست کپی­‌برداری از نرم­‌افزارهای اختصاصی به هر شکل باید در میان لاگ­‌ها به شدت تقبیح شده و به دلایل قانونی از دستور کار گروه‌­های کاربران آنلاین گنو/لینوکس خارج شود.

خلاصه

به منظور رشد بیشتر گنو/لینوکس علاوه بر دیگر ملزومات، لاگ‌­ها می‌­بایست رو به رشد و موفقیت باشند. به دلیل طبیعت غیرمعمول گنو/لینوکس، لاگ­ها باید برخی از عملکردهای «دفاتر منطقه­‌ای» را همانند کاری که در شرکت­‌های بزرگی مانند IBM،  Microsoftو Sun رخ می‌­دهد برعهده بگیرند. لاگ‌­ها باید کار حمایت، تربیت و پشتیبانی از کاربران را انجام داده و با مشاوران همکاری داشته باشند و از گنو/لینوکس به عنوان یک راهبرد کامپیوتری حمایت کرده و نقش واسطه گنو/لینوکس با مطبوعات خبری محلی را ایفا کنند.

منبع لاتین: Linux User Group HOWTO

ادامه مطلب را در بخش بعدی مطالعه فرمایید.

فرشید نوتاش حقیقت

همیشه نیازمند یک منبع آموزشی فارسی در حوزه نرم‌افزارهای آزاد/ متن‌باز و سیستم‌عامل گنو/لینوکس بودم. از این رو این رسالت رو برای خودم تعریف کردم تا رسانه «محتوای باز» رو بوجود بیارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا