جامعه کاربریلاگ

نقش لاگ در پیشبرد دانش و اقتصاد، قسمت دوم

۲- تعریف اقتصاد مقاومتی

به بیان بسیار ساده، می­توان کلیه اقداماتی که موجب بازسازی و احیای «اقتصاد ملّی» می­گردند، را اصطلاحاً «اقتصاد مقاومتی» نامید.

البته اقتصاد مقاومتی نبایست با «اقتصاد ریاضتی» اشتباه گرفته شود. در علم اقتصاد به اقتصادی، ریاضتی گویند که طی آن دولت­ها برای کاهش هزینه‌­ها و رفع کسری بودجه به کاهش و یا حذف ارائه برخی از خدمات و مزایای عمومی دست می­زنند که گاهی اوقات به افزایش میزان مالیات نیز منجر و منتج می­گردد.

در واقع در اقتصاد مقاومتی، ضرورت مقاومت به منظور رد فشارها و عبور از سختی­ها در جهت رسیدن به نقاط مثبت ملّی است که این مقاومت می­بایست به منظور رسیدن به مطلوب نهایی (تحت هر شرایطی) صورت گیرد تا امکانات  و اهداف شناسایی شده و با تمام توان در جهت نیل به مقصود حرکت نماید.

از طرفی مهمترین مسئله ایران اسلامی را در حال حاضر شاید می­بایست چشم­‌انداز بیست­ساله و نیل به خودکفایی دانست. در این راستا اگر مولفه­‌ای تحت عنوان «اقتصاد مقاومتی» بطور موازی به حرکت درآید، موجب افزایش سرعت نیل به سوی خودکفایی خواهد شد. اصطلاحاً می­توان «اقتصاد مقاومتی» را هم­‌نیاز «خودکفایی» دانست.

امروزه در کشور برای نیل به خودکفایی (چشم‌­انداز بیست‌­ساله) طرح­های مختلفی در حال اجرا و پیگیری می­باشند. طرح­هایی چون «برنامه ششم توسعه»، «تحوّل بنیادین آموزش و پرورش»، «شبکه ملّی اطلاعات»، «مرکز ملّی فضای مجازی» و «طرح مهاجرت دولت به نرم­‌افزارهای آزاد/متن‌­باز».

طرح­های مذکور با اینکه در حال اجرا و پیگیری اهداف مجزایی هستند، اما در نهایت به نقطه کانونی واحدی تحت عنوان «خودکفایی» ختم خواهند شد و در عین مجزا بودن، دارای هم­پوشانی­‌هایی نیز می­باشند.

با توجه اقتضائات و معضلات موجود و حاکم بر جامعه، همچون «اقتصاد»، «فرهنگ»، «دانش»، «اشتغال» و نیز «لزوم توجه به قشر جوان جامعه»، شاید به تعبیری ­بتوان این­گونه بیان داشت که تنها طرحی که اقتضائات فوق را بطور توأمان و با سهم درصدی بیشتری شامل می­گردد و خصوصاً در چهارچوب ذائقه امروز جوان (یعنی تکنولوژی) می­گنجد، «طرح مهاجرت دستگاه­های اجرایی دولت به نرم­‌افزارهای آزاد/متن‌­باز است.

 

۳- طرح مهاجرت دولت به نرم‌­افزارهای آزاد/متن­‌باز

از مهمترین دلایل مهاجرت دولت به FOSS می­توان به مواردی چون استقلال ملّی و امنیت ملّی اشاره نمود.

استقلال ملّی

یکی از ملاحظات کشور، تحقق استقلال ملّی در همه جوانب از جمله نرم­‌افزار می­باشد. در نرم­‌افزارهای مورد استفاده در سطح ملّی، می­بایست از لحاظ حقوق معنوی و اقتصادی به هیچ کشور یا شرکتی وابسته نباشد. بعبارتی دیگر می­بایست از نرم‌­افزارهایی استفاده گردد که کل کشور را محدود به فروشنده‌­ای خاص نکند.        

امنیت ملّی

یکی از شرایط خاص کشور، تهدید میهن اسلامی توسط کشورهای متخاصم از جنبه‌­های مختلف، خصوصاً امنیتی است. بنابراین در حال حاضر توجه ویژه به امنیت ملّی یکی از مهمترین ضروریات کشور به­شمار می­آید.

در رابطه با دو تعریف فوق (استقلال ملّی و امنیت ملّی) و ارتباط آن با «اقتصاد مقاومتی» می­توان مرتبط­ترین نگرانی­های رهبر معظم انقلاب را هنگام دیدار با فعالان اقتصادی در بیانات وی احساس نمود: «سیاست استکباری، زمین زدن ایران و نظام جمهوری اسلامی از راه اقتصاد است.»

۴- انجمن کاربران لینوکس

نرم‌­افزارهای آزاد/متن‌­باز بدلیل اینکه کُد برنامه‌­نویسی آن­ها باز بوده و اصطلاحاً سناریوی برنامه‌­نویسی در اختیار کاربر قرار می­گیرد، قابل بومی­­سازی (توسط برنامه­نویس بومی) هستند که به تبع آن منجر به کشفِ کدهای جاسوسی و ضدامنیتی (درصورت وجود) خواهند شد. فلذا نرم­‌افزارهای آزاد/متن­‌باز شاید تنها گزینه­‌هایی باشند که استقلال و امنیت ملّی را به چنین طرز بهینه­‌ای به ارمغان بیاورند.

در این راستا شاخص­ترین نرم­‌افزار آزاد/متن‌­بازی که بتوان بدان تأکید نمود، سیستم­‌عاملِ امنِ غیرانحصاریِ گنو/لینوکس (و در اصطلاح عُرف، لینوکس) بوده که در طرح مهاجرت دولت به FOSSجایگزین مناسبی برای ویندوز خواهد بود.

به منظورِتحققِ اهدافِ فرهنگی و امنیتی نرم‌­افزارهای آزاد/متن­‌باز،خصوصاً سیستم­عامل گنو/لینوکس، انجمن­هایی درجهان و حتی کشورعزیزمان ایران تشکیل شدند. به این انجمن­ها در اصطلاح «انجمن کاربران لینوکس»و به اختصار لاگ گویند.

از لاگ­های فعال ایرانی می­توان به لاگ شهرهای (به ترتیبِ حروفِ الفبای فارسی) اصفهان، بوشهر، تبریز، تهران، زنجان، شیراز، کرج، کرمان، گیلان و مشهد اشاره نمود.

در ادامه، قصد برآن است تا با بسط اهداف اصلی لاگ­ها و دلایل طرح مهاجرت دولت به FOSS و نیم­‌نگاهی به هم­پوشانی­‌های سایر طرح­های اقتضائی موجود، نقش و تأثیر انجمن­های کاربری لینوکس (لاگ) را در اقتصاد و دانش کشور و نیل به خودکفایی مورد بررسی قرار گیرد.

به تعبیر دیگر، انجمن­های کاربری لینوکس می­توانند یکی از پرسرعت­ترین راهکارها برای ترویج و توسعه اقتصاد مقاومتیِ دانش­‌بنیان، باشند.

منبع: سیویلیکا

ادامه مطلب را در بخش بعدی مطالعه فرمایید.

فرشید نوتاش حقیقت

همیشه نیازمند یک منبع آموزشی فارسی در حوزه نرم‌افزارهای آزاد/ متن‌باز و سیستم‌عامل گنو/لینوکس بودم. از این رو این رسالت رو برای خودم تعریف کردم تا رسانه «محتوای باز» رو بوجود بیارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا