جامعه کاربریلاگ

نقش لاگ در پیشبرد دانش و اقتصاد، قسمت پنجم

هدف چهارم: همگانی­‌سازی

هدف نهایی لاگ­ها همگانی­‌سازی است. در اساسنامه جهانی تشکیل لاگ عنوان شده در هر جنبش، موسسه یا اجتماع انسانی، فرآیند یا الگویی مدوّن جهت مدیریت رویدادها مورد نیاز است که اندیشمندان علوم اجتماعی از آن به عنوان «تبادل فرهنگی» یاد می­کنند.

همانطور که پیش­تر اشاره شد، نمی­توان ذائقه جوان امروز را که به سمت و سوی تکنولوژی­های نوین و مباحث مرتبط با IT است در میزان علاقه وی نسبت به شغل انتخابیش نادیده گرفت.

از سویی دیگر دولت برای تحقق اهداف طرح مهاجرت به نرم‌­افزارهای آزاد/متن‌­باز نیاز مبرمی به متخصصین فنی دارد. امری که فقدان آن، ممکن است امنیت ملّی را به مخاطره بیندازد. در بحث نرم افزار، IT و نفوذ سایبری، امنیت ملّی را می­توان به دو زیرشاخه کلّی تفکیک کرد:

الف) امنیت سیاسی و نظامی: به طور مثال می­توان به خطرات نصب سیستم‌­عامل ویندوز در یک پایگاه اتمی و یا رویت محتوای ارتباطات بین­‌سازمانی در سطوح بالادستی و حسّاس کشور اشاره نمود.

ب) جنگ نرم: قطعاً مهمترین مسأله جنگ نرم، مشاهده ذائقه‌­ها در فضای مجازی توسط جاسوسی­‌های سایبری است. این نفوذ عمدتاً از طریق سیستم­‌عامل ویندوز و نرم‌­افزارهای انحصاری، نقطه مقابل (و متضّاد) نرم‌­افزارهای آزاد/متن­‌باز صورت می­گیرد. رویت ذائقه‌­ها توسط نفوذ سایبری تولید خروجی‌­هایی چون هالیوود، برنامه­‌های ماهواره‌­ای، بازی­های رایانه­‌ای، شبکه­‌های اجتماعی، وب­سایت­های اینترنتی، نشریات و… می­گردد.

مطمئناً هر جنگی نیازمند دفاع و جهاد می باشد و جهاد در جنگ نرم، جهادی به جز «جهاد علمی» نخواهد بود.

با برقراری پیوند مابین ذائقه جوان و اقتضائات جنگ نرم، می­توان ارق ملّی وی را به سمت اشتغال (جهاد علمی) سوق داد تا هدف چهارم لاگ (همگانی­‌سازی) محقق شود.

طرح­هایی چون«شبکه ملّی اطلاعات» و «مرکز ملّی فضای مجازی» می­توانند در این راستا عزم ملّی را به مدیریت جهادی پیوند دهند.

شبکه ملّی اطلاعات: شبکه ملّی اطلاعات شبکه­‌ای متشکل از زیرساخت­های ارتباطی، مراکز داده توسعه‌­یافته داخلی دولتی و غیردولتی و نرم­‌افزاری است که در سراسر کشور گسترده شده­‌اند.

تأکید برنامه ششم توسعه به این موضوع نیز درخور توجه است.

بند۳۲ برنامه ششم توسعه: «کسب جایگاه برتر منطقه در توسعه ‌دولت الکترونیک در بستر شبکه ‌ملّی اطلاعات.»

در واقع بناست در راستای نیل به اهداف برنامه پنجم توسعه که بر مبنای تقویت صنعت نرم­‌افزار پایه­‌ریزی شده، شبکه­ای تجمیع­‌کننده از شبکه­‌های اختصاصی، محلی و ملّی در کشور ایجاد گردد که خود دو بخش اختصاصی و عمومی را شامل می­گردد.

بخش اختصاصی برای ارتباط و تبادل اطلاعات و خدمات دستگاه­‌های اجرایی با یکدیگر و بخش عمومی برای ارایه خدمات به کاربران عمومی است که این دو بخش در نقاطی نظیر مراکز داده­‌ها با یکدیگر اتصال دارند. در برنامه ششم توسعه به هم­افزایی چنین پیوندی نیز تاکید شده است.

بند ۷۴ برنامه ششم: «دستیابی به رتبه اول منطقه در علم و فناوری و تثبیت آن با اهتمام به تحقق سیاست‌های کلی علم و فناوری.»

مرکز ملّی فضای مجازی: شورای عالی فضای مجازی با هدف کلان «حفظ امنیت ملّی اطلاعات» (شامل جاسوسی، سرقت اطلاعات ملّی، گروه­های تروریست و معارض و جنگ سایبری و …) مرکز ملّی فضای مجازی را تأسیس نموده است.

از مهمترین اهداف و سیاست­های مرکز ملّی فضای مجازی که با موضوع مورد بحث، مرتبطند موارد زیر در خور توجهند:

– مواجهه فعال و مبتکرانه با فضای مجازی در سطح ملّی و جهانی و توسعه آن به میزان آمادگی قطعی نظام  (از نظر فنّی و محتوایی) برای استفاده از فرصت‌ها و مقابله با تهدیدات آن.

– به حداقل رساندن اتّکای کشور به کشورهای دیگر در استفاده از فضای مجازی و توابع آن در عرصه‌های فنی.

– مشارکت حداکثری نیروها و تشکّل‌های مردمی متعهد در یک فضای رقابتی جهت بهره‌برداری بهینه از فرصت‌ها.

– در نظر گرفتن شرایط جنگ فرهنگی و به تبع آن حاکم نمودن روحیه جهادی و گسترش تعامل و هم­‌افزایی بین کلیه دستگاه‌ها و نیروهای مردمی در عالی‌ترین سطح از هماهنگی و انسجام.

– ایجاد آمادگی لازم در عالی‌ترین سطح به منظور صیانت از زیرساخت‌های حیاتی در برابر حملات اینترنتی و دفاع مناسب در برابر هرگونه حمله.

– استفاده حداکثری از فضای مجازی به منظور ارتباط و همکاری وسیع و هدفمند با ملّت‌ها، خصوصاً ملل مسلمان در جهت ترویج و تحقق گفتمان انقلاب اسلامی.

از زمان پیدایش اینترنت، سال­ها تصور بر این بوده است که اینترنت به معنای فناوری و ارتباطات الکترونیکی می­باشد.اما در سال­های اخیر جریان­های فرهنگی و علوم انسانی پرده از اهمیت و ابعاد انسانی و اجتماعی اینترنت و فضای مجازی برداشتند.

برنامه ششم توسعه بر نظارت محتوا در فضای مجازی چنین تأکید می­کند:

بند۳۳ برنامه ششم توسعه: «توسعه‌ محتوا در فضای مجازی بر اساس نقشه‌ مهندسی فرهنگی کشور تا حداقل پنج برابر وضعیت کنونی و بومی‌سازی شبکه‌های اجتماعی.»

اینجاست که مقوله فرهنگ اهمیت دو چندانی را به خود می­گیرد. نقش لاگ­ها در همگانی­‌سازی و توسعه نرم‌­افزارهای آزاد/متن‌­باز بعنوان یک قطب اطلاعاتی و اجتماعاتی IT فعال و پویا می­تواند این رسالت فرهنگی را بر مبنای تعاملات بر پایه احترام و همنوع­دوستی محقق سازد.

منبع: سیویلیکا

ادامه مطلب را در بخش بعدی مطالعه فرمایید.

فرشید نوتاش حقیقت

همیشه نیازمند یک منبع آموزشی فارسی در حوزه نرم‌افزارهای آزاد/ متن‌باز و سیستم‌عامل گنو/لینوکس بودم. از این رو این رسالت رو برای خودم تعریف کردم تا رسانه «محتوای باز» رو بوجود بیارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا