خط فرمانگنو/لینوکس

تکمیل خودکار فرمان در لینوکس (Completion)

یک راه دیگر که شل (Shell) می‌تواند به شما در این مکانیزم آسان‌سازی کمک کند تکمیل کند تکمیل خودکار فرمان نامیده می‌شود. تکمیل خودکار زمانی اتفاق می‌افتد که شما هنگام تایپ فرمان، کلید Tab را بر روی صفحه‌کلید فشار می‌دهید.

تکمیل خودکار فرمان در لینوکس (Completion)

در ادامه پوشه خانگی را لیست می‌کنیم:

حالا فرمان زیر را تایپ کرده ولی صبر کنید:

حالا کلید Tab را فشار دهید:

می‌بینید که چگونه فرمان شل (Shell) به‌صورت خودکار برای ما کامل شد؟ نمونه‌ای دیگر را آزمایش کنیم. دوباره فرمان زیر را تایپ کنید ولی Enter را فشار ندهید بلکه کلید Tab را بفشارید:

مشاهده می‌شود هیچ کامل‌سازی فرمانی رخ نداد. زیرا بیش از یک مورد تطبیق در این پوشه وجود دارد. برای کامل‌سازی موفق شما بایستی یک سر نخ غیرمبهم و یگانه به فرمان بدهید.

بگذارید دوباره امتحان کنیم:

این بار کامل‌سازی با موفقیت انجام شد. زیرا فقط پوشه Document با Do آغاز می‌شود.

در مثال‌های فوق کامل‌سازی نام مسیر را دیدید که رایج‌ترین استفاده آن استو شما همچنین می‌توانید تکمیل را برای متغیرها (اگر اول کلمه با علامت $ شروع شود)، نام‌های کاربری (اگر با ~ شروع شود)، برای فرمان‌ها (اگر اولین کلمه آن خط باشد) و برای نام‌های میزبان (اگر با کاراکتر @ شروع شود) انجام دهید.

البته تکمیل اسامی میزبان فقط برای میزبان‌هایی که نام آن‌ها در /etc/host درج شده باشد انجام می‌شود. یک سری کنترل‌ها و توالی‌های متاکلیدها برای فرمان‌های کامل‌سازی اختصاص یافته که جدول زیر آن‌ها را مشاهده می‌کنید.

منبع: لینوکس‌سیزن نوشته فرشید نوتاش حقیقت

فرشید نوتاش حقیقت

همیشه نیازمند یک منبع آموزشی فارسی در حوزه نرم‌افزارهای آزاد/ متن‌باز و سیستم‌عامل گنو/لینوکس بودم. از این رو این رسالت رو برای خودم تعریف کردم تا رسانه «محتوای باز» رو بوجود بیارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا