اداریکالکلیبره آفیس

تقسیم کردن محتوای یک سلول در لیبره آفیس کالک

اغلب لازم است که محتویات سلول به چندین ستون برای تجزیه و تحلیل داده‌ها و اهداف پالایش تقسیم شود. و این یکی از عملیات اساسی است که برای درک طولانی مدت صفحات گسترده باید یاد بگیرید.

در این مقاله نحوه تقسیم محتویات سلول به سه روش مختلف آورده شده است:

روش اول) Text to Column

ساده‌ترین روش این است که مطالب را با استفاده از جداکننده‌ها به ستون‌ها تقسیم کنید. جداکننده‌ها می‌توانند هر کاراکتر یا نقطه‌گذاری نمادها باشند. به عنوان مثال دستور، خط فاصله و غیره.

به مجموعه داده‌های دقت نگاه کنید که شامل نام‌ها در سلول B است. نام و نام خانوادگی با کاما از هم جدا می‌شوند. با استفاده از ویژگی Text to Column می‌توانید نام و نام خانوادگی را به ستون‌های مختلف تقسیم کنید.

کل ستونی را که حاوی داده است انتخاب کنید. از منو روی Data > Text to Columns کلیک کنید.

در پنجره بعدی، Separated By را به عنوان کاما انتخاب کرده و OK را فشار دهید. همچنین می‌توانید پیش‌نمایش LIVE داده‌های خود را پس از تقسیم در پایین کادر گفتگو مشاهده کنید.

پس از تقسیم، می‌توانید مشاهده کنید که داده‌ها به دو ستون تقسیم شده‌اند.

نکات

  • Text to Column از جهت چپ به راست کار می‌کند. این بدان معناست که محتوای تقسیم شده تا ستون‌های سمت راست داده‌های منبع شما پر می‌شود.
  • Text to Column ستون‌ها را در جهت درست بازنویسی می‌کند. بنابراین مطمئن شوید که ستون‌های خالی کافی یرای درج آن‌ها دارید.
  • اگر اطلاعات منبع شما با هیچ کاراکتری محدود نشده باشد، پنجره Text to Column نیز یک تقسیم با عرض ثابت را ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، در همین مثال، می‌توانید Fixed width را انتخاب کنید و بر روی .نوار پیش‌نمایش کلیک کنید تا به تعداد دلخواه قسمت‌های تقسیم شده ایجاد شود.

روش دوم) توابع RIGHT و LEFT

با استفاده از ترکیب تابع LEFT، RIGHT، و FIND می توانید محتوای سلول را نیز تقسیم کنید. برای مثال، اگر داده‌های شما با کاما از هم جدا شده‌اند، موقعیت کاما را در رشته پیدا کنید و بخش‌ها را استخراج کنید.

تابع FIND موقعیت کاما را برمی‌گرداند.

تابع LEFT بخش سمت چپ نام را از موقعیت ۱ به موقعیت قبل از کاما استخراج می‌کند. برای سلول B2، FIND عدد ۴ را برمی‌گرداند.

دریافت قسمت دوم رشته مشکل است. شما باید طول بخش را از موقعیت کاما تا انتها محاسبه کنید. برای این کار می‌توانید موقعیت کاما را از طول کل رشته کم کنید. می‌توانید از تابع RIGHT استفاده کنید.

روش سوم) تابع MID

با استفاده از تابع MID نیز می‌توانید به همان نتیجه برسید. در اینجا سینتکس تابع MID آمده است:

طبق مثال بالا، فرمول زیر قسمت اول رشته را استخراج می‌کند.

و در قسمت زیر قسمت دوم رشته را استخراج کنید.

اگر تمایل دارید تا در مورد این نرم‌افزار قدرتمند بیشتر بدانید در ادامه با سری مجموعه آموزش‌های لیبره آفیس کالک همراه باشید.

همچنین اگر نکته یا نظر خاصی در راستای تکمیل این محتوا دارید حتما آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذاربد تا پذیرای شما باشیم.

libreofficehelp.com

محسن بهارلوئی

رسالت من و تیم حاضر در رسانه «محتوای باز» که از اقصی نقاط ایران در حال تالیف مقالات آموزشی هستند؛ آموزش کلیه نرم‌افزارهای آزاد/متن‌باز و ابزارهای گنو/لینوکسی برای ایرانیان است. امید است که هر چه سریع‌تر و با کیفیت‌تر محقق شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا