درباره سایت

«محتوای باز» (OpenContent) بناست بستری برای ارائه محتوای آموزشی غنی و طبقه‌بندی شده نرم‌افزارهای آزاد/متن‌باز باشد. نام‌گذاری آن نیز بر اساس ترکیب کلمات Open (برگرفته از واژه OpenSource) و Content (به معنای محتوا) صورت گرفته است.

«محتوای باز» قصد دارد در عین حال که آموزش نرم‌افزارهای آزاد/متن‌باز (Free Open Source Softwares) را مرتبط و طبقه‌بندی شده ارائه می‌نماید؛ برگرفته از سایر وب‌سایت‌ها (با ذکر لینک منبع) بوده به شکلی که بستر ارائه محتوا را برای همگان باز بگذارد تا بتواند با جمع‌آوری محتوای غنی به یک قطب اطلاعاتی جامع در زمینه آموزش‌های نرم‌افزارهای آزاد/متن‌باز تبدیل شود.

شما نیز اگر صاحب وب‌سایتی آموزشی در رابطه با هر نرم‌افزار آزاد یا متن‌باز هستید، می‌توانید از طریق «فرم تماس با ما» و یا بخش نظرات مطالب سایت، آن را به ما معرفی نموده تا در صورت تأییدِ محتوای آن، با ذکر لینک منبع در «محتوای باز» منتشر گردد.

پس از آن که محتوای آموزشی نرم‌افزاری به حد نصاب ممکن رسید با فهرست‌بندی مطالب در برگه به‌صورت کتابی آنلاین نمایش داده خواهد شد.

پر واضح است که هر یک از این فهرست‌ها به مرور زمان به‌روزرسانی شده و گستردگی بیشتری پیدا می‌کنند. شما می‌توانید از طریق صفحه «کتاب آنلاین» به این مطالب طبقه‌بندی و فهرست‌بندی شده دسترسی داشته باشید.

همچنین در ویکی‌پدیای فارسی در رابطه با مفهوم «محتوای باز» (OpenContent) چنین نوشته شده: «محتوای باز اصطلاحی جدید برگرفته از مفهوم متن‌باز است و برای توصیف آن دسته از کارها یا محتوای خلق‌شده به کار می‌رود که زیر اجازه‌نامه‌ای منتشر شده باشند که صریحا اجازه کپی یا تغییر در آن را به هر کسی می‌دهد نه این‌که محدود به یک سازمان یا یک جمع بسته باشد. مفهوم «محتوای باز» می‌تواند به عنوان پارادایمی جایگزین، جلوی استفاده از قانون کپی‌رایت برای «احتکار دانش» را بگیرد. محتوای باز به‌جای منجر شدن به احتکار، فرایند «دموکراتیزه‌سازی دانش» را آسان می‌کند. بزرگ‌ترین پروژه با محتوای باز ویکی‌پدیا است.»

امید است «محتوای باز» بتواند قدمی هر چند کوچک برای آموزش نرم‌افزارهای آزاد/متن‌باز برداشته تا طرح مهاجرت نرم‌افزارهای آزاد/متن‌باز را چه در دولت و چه در جامعه به سرانجام برساند.

به امید روزی که هیچ نرم‌افزاری نتواند با انحصارطلبی و یا نفوذ سایبری به میهن عزیزمان گزند برساند.

با احترام فراوان

مدیریت «محتوای باز» – فرشید نوتاش حقیقت

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن