جامعه کاربریلاگ

نقش لاگ در پیشبرد دانش و اقتصاد، قسمت دوم

آخرین بروزرسانی

۲- تعریف اقتصاد مقاومتی

به بیان بسیار ساده، می­توان کلیه اقداماتی که موجب بازسازی و احیای «اقتصاد ملّی» می­گردند، را اصطلاحاً «اقتصاد مقاومتی» نامید.

البته اقتصاد مقاومتی نبایست با «اقتصاد ریاضتی» اشتباه گرفته شود. در علم اقتصاد به اقتصادی، ریاضتی گویند که طی آن دولت­ها برای کاهش هزینه‌­ها و رفع کسری بودجه به کاهش و یا حذف ارائه برخی از خدمات و مزایای عمومی دست می­زنند که گاهی اوقات به افزایش میزان مالیات نیز منجر و منتج می­گردد.

در واقع در اقتصاد مقاومتی، ضرورت مقاومت به منظور رد فشارها و عبور از سختی­ها در جهت رسیدن به نقاط مثبت ملّی است که این مقاومت می­بایست به منظور رسیدن به مطلوب نهایی (تحت هر شرایطی) صورت گیرد تا امکانات  و اهداف شناسایی شده و با تمام توان در جهت نیل به مقصود حرکت نماید.

از طرفی مهمترین مسئله ایران اسلامی را در حال حاضر شاید می­بایست چشم­‌انداز بیست­ساله و نیل به خودکفایی دانست. در این راستا اگر مولفه­‌ای تحت عنوان «اقتصاد مقاومتی» بطور موازی به حرکت درآید، موجب افزایش سرعت نیل به سوی خودکفایی خواهد شد. اصطلاحاً می­توان «اقتصاد مقاومتی» را هم­‌نیاز «خودکفایی» دانست.

امروزه در کشور برای نیل به خودکفایی (چشم‌­انداز بیست‌­ساله) طرح­های مختلفی در حال اجرا و پیگیری می­باشند. طرح­هایی چون «برنامه ششم توسعه»، «تحوّل بنیادین آموزش و پرورش»، «شبکه ملّی اطلاعات»، «مرکز ملّی فضای مجازی» و «طرح مهاجرت دولت به نرم­‌افزارهای آزاد/متن‌­باز».

طرح­های مذکور با اینکه در حال اجرا و پیگیری اهداف مجزایی هستند، اما در نهایت به نقطه کانونی واحدی تحت عنوان «خودکفایی» ختم خواهند شد و در عین مجزا بودن، دارای هم­پوشانی­‌هایی نیز می­باشند.

با توجه اقتضائات و معضلات موجود و حاکم بر جامعه، همچون «اقتصاد»، «فرهنگ»، «دانش»، «اشتغال» و نیز «لزوم توجه به قشر جوان جامعه»، شاید به تعبیری ­بتوان این­گونه بیان داشت که تنها طرحی که اقتضائات فوق را بطور توأمان و با سهم درصدی بیشتری شامل می­گردد و خصوصاً در چهارچوب ذائقه امروز جوان (یعنی تکنولوژی) می­گنجد، «طرح مهاجرت دستگاه­های اجرایی دولت به نرم­‌افزارهای آزاد/متن‌­باز است.

 

۳- طرح مهاجرت دولت به نرم‌­افزارهای آزاد/متن­‌باز

از مهمترین دلایل مهاجرت دولت به FOSS می­توان به مواردی چون استقلال ملّی و امنیت ملّی اشاره نمود.

استقلال ملّی

یکی از ملاحظات کشور، تحقق استقلال ملّی در همه جوانب از جمله نرم­‌افزار می­باشد. در نرم­‌افزارهای مورد استفاده در سطح ملّی، می­بایست از لحاظ حقوق معنوی و اقتصادی به هیچ کشور یا شرکتی وابسته نباشد. بعبارتی دیگر می­بایست از نرم‌­افزارهایی استفاده گردد که کل کشور را محدود به فروشنده‌­ای خاص نکند.        

امنیت ملّی

یکی از شرایط خاص کشور، تهدید میهن اسلامی توسط کشورهای متخاصم از جنبه‌­های مختلف، خصوصاً امنیتی است. بنابراین در حال حاضر توجه ویژه به امنیت ملّی یکی از مهمترین ضروریات کشور به­شمار می­آید.

در رابطه با دو تعریف فوق (استقلال ملّی و امنیت ملّی) و ارتباط آن با «اقتصاد مقاومتی» می­توان مرتبط­ترین نگرانی­های رهبر معظم انقلاب را هنگام دیدار با فعالان اقتصادی در بیانات وی احساس نمود: «سیاست استکباری، زمین زدن ایران و نظام جمهوری اسلامی از راه اقتصاد است.»

۴- انجمن کاربران لینوکس

نرم‌­افزارهای آزاد/متن‌­باز بدلیل اینکه کُد برنامه‌­نویسی آن­ها باز بوده و اصطلاحاً سناریوی برنامه‌­نویسی در اختیار کاربر قرار می­گیرد، قابل بومی­­سازی (توسط برنامه­نویس بومی) هستند که به تبع آن منجر به کشفِ کدهای جاسوسی و ضدامنیتی (درصورت وجود) خواهند شد. فلذا نرم­‌افزارهای آزاد/متن­‌باز شاید تنها گزینه­‌هایی باشند که استقلال و امنیت ملّی را به چنین طرز بهینه­‌ای به ارمغان بیاورند.

در این راستا شاخص­ترین نرم­‌افزار آزاد/متن‌­بازی که بتوان بدان تأکید نمود، سیستم­‌عاملِ امنِ غیرانحصاریِ گنو/لینوکس (و در اصطلاح عُرف، لینوکس) بوده که در طرح مهاجرت دولت به FOSSجایگزین مناسبی برای ویندوز خواهد بود.

به منظورِتحققِ اهدافِ فرهنگی و امنیتی نرم‌­افزارهای آزاد/متن­‌باز،خصوصاً سیستم­عامل گنو/لینوکس، انجمن­هایی درجهان و حتی کشورعزیزمان ایران تشکیل شدند. به این انجمن­ها در اصطلاح «انجمن کاربران لینوکس»و به اختصار لاگ گویند.

از لاگ­های فعال ایرانی می­توان به لاگ شهرهای (به ترتیبِ حروفِ الفبای فارسی) اصفهان، بوشهر، تبریز، تهران، زنجان، شیراز، کرج، کرمان، گیلان و مشهد اشاره نمود.

در ادامه، قصد برآن است تا با بسط اهداف اصلی لاگ­ها و دلایل طرح مهاجرت دولت به FOSS و نیم­‌نگاهی به هم­پوشانی­‌های سایر طرح­های اقتضائی موجود، نقش و تأثیر انجمن­های کاربری لینوکس (لاگ) را در اقتصاد و دانش کشور و نیل به خودکفایی مورد بررسی قرار گیرد.

به تعبیر دیگر، انجمن­های کاربری لینوکس می­توانند یکی از پرسرعت­ترین راهکارها برای ترویج و توسعه اقتصاد مقاومتیِ دانش­‌بنیان، باشند.

منبع: سیویلیکا

ادامه مطلب را در بخش بعدی مطالعه فرمایید.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن