بازاریابی اینترنتیتجارت الکترونیکسئو

 بازاریابی محتوا (Content Marketing)

بازاریابی محتوا نوعی از بازاریابی است که توسط فرآیند تولید و اشتراک گذاری، بقای مشتریان قبلی و جذب مشتریان جدیدتر را موجب می‌گردد.

به‌گونه‌ای که مشتریان با تولید محتوای ارزشمند، برای برقراری تعامل پیوسته با برندی خاص تشویق شده و انگیزه بیشتری را کسب خواهند نمود. از این رو، مشتری آزادی عمل بیشتری را احساس خواهد کرد.

محتوای تعریف شده به گونه‌های مختلفی چون ویدیو، کتاب الکترونیک، اینفوگرافی، مقاله، تصویر و نظایر آن می‌توانند تولید و منتشر شوند.

بازاریابی محتوا

مبرهن است که گام نخست در یک بازاریابی محتوایی موفق، را می‌بایست شناسایی مخاطبین (مشتریان) و نیازهای آنان دانست. خواه محتوایی در قالب یک فیلم یا عکس باشد، و یا قالب متن؛ در هر حال قبل از تعیین نوع قالب محتوا نیاز است تا استراتژی آن تعیین گردد.

استراتژی محتوایی، بر این باور است که اگر به خریداران اطلاعات منسجم، مداوم و ارزشمند ارائه گردد، مشتریان محصول را راحت تر پذیرفته و حس وفاداری و تعلق خاطر بیشتری را بدان خواهند داشت.

تعاریف بازاریابی محتوا – Content Marketing

یکی از تعاریف بازاریابی محتوا (Content Marketing) از این قرار است:

تکنیک خلق و پخش محتوایی جذاب، ارزشمند و مرتبط با نیازهای مشتری و یا مخاطب مورد هدف

می‌توان این‌گونه نیز به موضوع نگریست که اگر محتوایی از منظر موضوعی برای مخاطب دارای اهمیت و جذابیت نباشد، علیرغم غنی بودن آن، ارزشی برای مطالعه یا مشاهده نیز نخواهد داشت! این‌جاست که کلیه تلاش‌های ما در جهت تولید محتوا به هدر خواهند رفت.

شناسایی مخاطب و بازار هدف و دانستن اینکه چه چیز بناست به مشتریان یا مخاطبین انتقال داده شود، و تشخیص محتوای مورد نیاز، با بهره‌گیری از فنون نگارش و اصول بازاریابی به‌منظور تولید محتوا را اصطلاحا بازارایابی محتوا (Content Marketing) گویند.

بازاریابی محتوا معمولا توسط وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی و امکاناتی نظیر آن، در اختیار عموم قرار می‌گیرد.

بازاریابی محتوا را می‌توان یکی از ارکان اصلی سئو (SEO) نیز دانست؛ چرا که با بازاریابی محتوایی مناسب می‌توان موجب جذب کاربر و افزایش ترافیک سایت شد و در نتیجه به بالاترین نتیجه در موتورهای جستجو رسید.

در حال حاضر افزایش تولید محتوای بی کیفیت و ناکارآمد، بازاریابی محتوا را با خطر جدی مواجه کرده است. توجه به کیفیت محتوا می‌تواند یکی از اصلی‌ترین اصول بازاریابی محتوا محسوب گردد.

یکی از مناسب‌ترین روش‌ها برای یک بازاریابی موفق، تنوع در تولید محتوا است. در نتیجه بهتر آن است که یک محتوا با قالب‌های متنوعی چون متن، عکس، فایل صوتی و ویدئو تولید گردد.

وجه تمایز بازاریابی محتوا و تبلیغات

دو تفاوت عمده بین بازاریابی محتوا و تبلیغات وجود دارد:

  • محتوا در رسانه‌های تحت مالکیت فرد انتشار خواهد یافت. چنان‌چه این محتوا در رسانه‌ای که خریداری شده منتشر شود، تبلیغات نامیده می‌شود.
  • بازاریابی محتوا بیشتر استراتژی جذب‌کنندگی دارد تا تهاجمی، محتوا هرگز مزاحمت ایجاد نمی‌کند بلکه باعث جذب افراد می‌گردد. همچنین بازاریابی محتوا رابطه علت و معلولی ندارد و اندازه‌گیری نتایج معمولاً کار دشواری است. بازاریابی محتوا یکی از ابزارهای متنوعی است که به‌وسیله آن می‌توان پیام را به مشتری ارسال کرد و آن‌ها را برای خرید متقاعد نمود.

روش‌های پیاده‌سازی بازاریابی محتوا

Content Marketing اصطلاح نسبتاً جدیدی برای یک مفهوم بسیار قدیمی است! در بازاریابی محتوا مشتریان یا مخاطبین با اطلاعات و آموزش‌هایی که می‌خواهند، احاطه می‌شوند و برای آشنایی بیش‌تر  با کسب‌وکار منتشرکننده محتوا، کنجکاوی و انگیزه بیشتری پیدا می‌کنند.

بازاریابی محتوا

نکات مفید در مورد بازاریابی محتوا

در ادامه به نکات مفید در مورد بازاریابی محتوایی و نحوه اجرا آن اشاره می شود:

  • نوشتن پست‌های طولانی‌تر: با توجه به اینکه کاهش محتوا (کم شدن تعداد کلمات) در هر پست، در میزان جست‌وجو برای آن تاثیرگذار است، لذا پست‌های طولانی سبب جذب بیشتر بک‌لینک (Backlink) به آن‌ها می‌شود. همچنین باید از پرگویی اجتناب کرد؛ چرا که افراد، مطالب را به جهت مفید بودن آن‌ها بازنشر می‌کنند.
  • کیفیت مناسب: یکی دیگر از نکته‌هایی که باید مورد توجه قرار گیرد، توجه به کیفیت مناسب پست از ابتدا تا انتها می‌باشد. بدین منظور می‌توان کل مطلب را به پاراگراف‌هایی با عناوین درشت تقسیم نمود و این نکته را نیز باید در نظر گرفت که استقرار تصاویر مناسب میان پاراگراف‌ها، موجب تاثیرگذاری و  تاثیرپذیری بیشتر مطالب خواهد شد.
  • استفاده از تصاویر بیشتر: با توجه به اینکه تصاویر اطلاعات بیشتری به مغز انسان منتقل می‌کنند، استفاده از تصاویر می‌تواند یکی از عوامل موثر در بازاریابی باشند. محتوای حاوی عکس برای سئو مفید است و حتی محتوایی که فقط شامل تصویر باشد، بلک‌لینک‌های بیشتری نبست به ویدئو یا ترکیب تصویر و ویدئو خواهد داشت.
  • طراحی کردن اینفوگرافی: با توجه به گسترش روزافزون جست‌وجو و تولید اینفوگرافی، می‌توان از آن برای جذب مخاطبان تصویر استفاده نمود.
  • انتشار فایل صوتی: خواندن پست و اینفوگرافی یا دیدن ویدئو مستلزم تمرکز بر صفحه نمایش است. درحالی‌که هنگام گوش دادن به فایل صوتی می‌توان به کارهای دیگری پرداخت، لذا این ویژگی تقاضای استفاده از فایل صوتی را گسترش داده است.
  • تولید ویدیو: نیازی نیست که ویدیوی مورد استفاده برای بازاریابی محتوایی، حرفه‌ای و تبلیغاتی باشد؛ بلکه ویدئوی ساده و حاوی اطلاعات مفید و کاربردی، می‌تواند موثر می‌باشد.
  • عدم فروش مستقیم: با صحبت در مورد محصول یا خدمات، مشتری پیام شما را کنار خواهد گذاشت. بدین منظور باید بینش و اطلاعاتی که مشتری نیاز دارد ارائه گردد تا محتوای تولید شده برای مخاطب ارزشمند باشد و این مهم‌ترین تفاوت بازاریابی محتوا و تبلیغات می‌باشد.
  • بهره‌گیری از پرسش و پاسخ و نظرات مشتریان: به‌خاطر داشته باشید که همان‌طور که عنوان شد، به‌جای تبلیغ مستقیم، لازم است تا اطلاعات مفید به مخاطبان ارائه گردد، بدین منظور می‌بایست از نیازهای مشتری آگاهی داشت. رسیدن به این آگاهی با استفاده از نظرات ارسالی مخاطبان (مشتریان بالقوه) و پرسش و پاسخ، به‌راحتی امکان‌پذیر خواهد شد.

شایان ذکر است که بازاریابی محتوا با «محتوای سبز» رابطه‌ای مستقیم دارد که سعی خواهد شد، در آموزش‌های آتی، به مبحث «محتوای سبز» بپردازیم.

منبع: کسبینو نوشته «نجمه امیری»
https://bit.ly/2R0nmaM

فرشید نوتاش حقیقت

همیشه نیازمند یک منبع آموزشی فارسی در حوزه نرم‌افزارهای آزاد/ متن‌باز و سیستم‌عامل گنو/لینوکس بودم. از این رو این رسالت رو برای خودم تعریف کردم تا رسانه «محتوای باز» رو بوجود بیارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا