اداریکالکلیبره آفیس

نحوه وارد کردن، نمایش کسر در لیبره آفیس کالک

این آموزش نحوه وارد کردن، نمایش، دستکاری، قالب بندی کسرهای مختلف را در لیبره آفیس کالک توضیح می‌دهد.

دستکاری کسرها در لیبره آفیس کالک گاهی اوقات دشوار است. اگر از ترفندهای خاصی آگاه نباشید، کار کردن روی آن برایتان دشوار خواهد بود. در اینجا نحوه کار با کسرها و اصول اولیه آن آورده شده است.

کسر پایه در لیبره آفیس کالک

برای وارد کردن کسر ۵/۸ (پنج هشتم)، باید ۰ ۵/۸ را تایپ کنید [i.e. ZERO SPACE سپس ۵/۸]. اگر «۰» را قرار ندهید، لیبره آفیس کالک فرض می‌کند که تاریخ را وارد کرده‌اید!

برای وارد کردن یک و پنج هشتم یعنی ۱ ۵/۸ – ۱ ۵/۸ را وارد کنید [یعنی ONE SPACE 5/8]. لیبره آفیس کالک به طور خودکار فرمت سلول را تبدیل می‌کند و کسر را به صورت ۱ ۵/۸ نشان می‌دهد. مقدار کسر به صورت زیر نشان داده می‌شود:

اگر روی سلول B1 کلیک راست کرده و پنجره سلول‌های قالب را باز کنید، می‌توانید ببینید که قالب کسر به سلول اعمال می‌شود – # ?/?.

فرمت کسرها در لیبره آفیس کالک

لیبره آفیس کالک همیشه کسر را به کوچکترین مخرج آن کاهش می‌دهد. به عنوان مثال، اگر ۰ ۲/۸ را در یک سلول وارد کنید، به ۱/۴ تبدیل می‌شود و مقدار داخلی ۰٫۲۵ است.

اگر می‌خواهید مقدار را به صورت ۲/۸ نمایش دهید، فرمت زیر را از پنجره Formatting cells انتخاب کنید.

پس از اعمال فرمت بالا در همان سلول، لیبره آفیس کالک می‌تواند ۲/۸ را به جای تبدیل آن به ۱/۴ نشان دهد. توجه داشته باشید که مقدار داخلی مانند ۰٫۲۵ باقی می‌ماند.

کسر با مخرج چندگانه

لیبره آفیس کالک مخرج واحد را برای هر کسری که با صفر قبل وارد می‌شود فرض می‌کند و قالب پیش‌فرض # ?/? را اعمال می‌کند. به عنوان مثال، اگر ۰ ۴/۷۷ را وارد کنید – به این شکل خواهد بود:

اگرچه مقدار داخلی ۴/۷۷=۰٫۰۵۱۹… به درستی نشان داده شده است، اما سلول A1 0 را نشان می‌دهد، در حالی که ۴/۷۷ وارد شده است. دلیلش این است که لیبره آفیس کالک فرمت پیش‌فرض # ?/? را اعمال کرده است.

برای تصحیح این، به پنجره Formatting cells بروید و کد قالب را به صورت # ??/?? وارد کنید.

پس از اعمال فرمت بالا، سلول A1 باید به شکل زیر باشد:

این کار اصول اولیه کار با کسرها و نحوه کار با لیبره آفیس کالک را کامل می‌کند.

اگر تمایل دارید تا در مورد این نرم‌افزار قدرتمند بیشتر بدانید در ادامه با سری مجموعه آموزش‌های لیبره آفیس کالک همراه باشید.

همچنین اگر نکته یا نظر خاصی در راستای تکمیل این محتوا دارید حتما آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذاربد تا پذیرای شما باشیم.

libreofficehelp.com

محسن بهارلوئی

رسالت من و تیم حاضر در رسانه «محتوای باز» که از اقصی نقاط ایران در حال تالیف مقالات آموزشی هستند؛ آموزش کلیه نرم‌افزارهای آزاد/متن‌باز و ابزارهای گنو/لینوکسی برای ایرانیان است. امید است که هر چه سریع‌تر و با کیفیت‌تر محقق شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا