گنو/لینوکسشبکه و امنیتکلان‌داده‌ها

آشنایی با Kafka

آپاچی کافکا

در این مطلب ابتدا کافکا را برای شما توضیح خواهیم داد که شامل پیشینه پیدایش و کاربرد آن می‌باشد. آپاچی kafka  یک سیستم پیام‌رسان اشتراکی Publish-subscribe است که دارای یک queue است که می‌تواند حجم زیادی از داده ها را اداره کند و شما را قادر به ارسال پیام از یک نقطه به نقطه دیگر می‌کند.

جریان‌پردازی، تاریخچه‌اش بیشتر برمی‌گردد به سیستم‌ها یا فریم‌ورک‌هایی که قابلیت پردازش یک یا چند دنباله از رخدادهای نامتناهی را فراهم می‌کنند. این سیستم‌ها برای پردازش این رخدادها، عموماً امکاناتی از قبیل جازدنِ (Plugin) منطق‌های شخصی‌شده (Customized Logic) فراهم می‌کردند، می‌توانید کارهایی از قبیل فیلتر کردن، تجمیع‌سازی‌ مبتنی بر پنجره‌های زمانی و یا الحاق‌ کردن جریان‌ها را انجام دهید. برخی فریم‌ورک‌هایی هم وجود دارند که کارهایی مانند موازی‌سازی را برایتان انجام می‌دهند و دیگر نیاز نیست که خیلی نگران موازی‌سازی‌ها باشید. این فریم‌ورک‌ها اغلب امکانات تحمل‌پذیری خطا هم فراهم می‌کنند. زیرا فریم‌ورک می‌تواند بر روی یک ماشین دیگر دوباره یک پراسس برایتان اجرا کنند.

آپاچی کافکا توسط LinkedIn تولید شد و در سال ۲۰۱۱ به بنیاد Open source آپاچی پیوست.

Kafka با Scala و Java نوشته شده است. آپاچی Kafka مبتنی بر publish-subscribe که سیستم پیام رسانی است که بر اساس سرعت، مقیاس پذیری طراحی شده است.

در Big Data ما حجم زیادی از دیتا را استفاده می کنیم با توجه به حجم زیاد دیتاها دو چالش اصلی در پیش رو داریم.

چالش نخست: چگونه حجم زیادی از دیتا را جمع آوری کنیم و چالش دوم: چگونه دیتاهای جمع آوری شده را آنالیز کنیم. برای غلبه بر این چالش ها باید یک سیستم پیام رسانی داشته باشیم.

Kafka بر مبنای برنامه های توزیع شده طراحی شده است.

حال برنامه های توزیع شده می تواند در چندین سیستم در شبکه در یک زمان معین (به طور همزمان) با هماهنگ سازی بین خود برای تکمیل یک کار خاص، به شیوه ای سریع و کارآمد اجرا شود معمولاً، وظایف پیچیده و وقت گیر که با یک برنامه غیر توزیع شده(اجرا در یک سیستم واحد) به اتمام می رسد، می تواند در عرض چند ثانیه توسط یک برنامه توزیع شده با استفاده از قابلیت های محاسباتی انجام می‌شود.

Kafka به عنوان یک جایگزین مناسب برای broker messageهای سنتی استفاده می شود در مقایسه با دیگر سیستم های پیام، Kafka دارای قابلیت های fault tolerant, replication, built-inpartitioning بهتری است که آن را مناسب برای پردازش پیام هایی با مقیاس بزرگ می‌کند.

یک سیستم پیام رسان چیست؟

یک سیستم پیام رسان وظیفه انتقال دیتا ازبرنامه ای به برنامه دیگر را دارد بنابراین این برنامه ها تمرکزشان را روی دیتا می‌گذارند ولی نکته اینجاست که چگونه این دیتاها را به اشتراک می‌گذارند؟!

پیام های توزیع شده بر مبنای مفهومی به نام reliable message queuying یا صف‌های پیام‌های قابل اعتماد است پیام به صورت یکنواخت در صف‌هایی بین برنامه‌های کلانیت و سیستم پیام رسان قرار می‌گیرند.

دو نوع الگوی پیام رسان در دسترس است point-to-point و دیگری publish-subscribe(pub-sub) سیستم پیام.

Point-to-point message system

پیام ها در صف هایی قرار می گیرند و یک یا چند مصرف کننده می تواند از پیام ها استفاده کنند اما تنها یک پیام خاص را یک مصرف کننده می تواند مصرف کند هنگامی که یک مصرف کننده یک پیام را در صف می خواند پیام از آن صف می تواند خارج شود.

مثال از این نمونه سیستم ها، order processingها هستند که به ترتیب هر پروسه به وسیله یک order processپردازش می شود اما چندین order process  می تواند همزمان با هم کار کند نمودار زیر این ساختار را نشان می دهد.

Publish-subscribe message system

در این سیستم پیام ها بر اساس topic یا موضوعات هستند، برخلاف point-to-point system زمانی که مصرف کنندگان از پیام ها استفاده می کنند پیام ها باقی می مانند پیام ها در یک یا چند topic هستند و مصرف کنندگان به همه ی پیام هایی که به topicهای مختلف است دسترسی دارند. در publish-subscribe system تولیدکنندگان پیام ها را publish و مصرف کنندگان که پیام ها را دریافت می کنند را subscriber می گویند.

برای مثال در زندگی ما از این متدودها در دیش ها استفاده می شود که کانال های مختلفی مانند ورزشی، فیلم ها و موسیقی را منتشر می کنند و هر کس می تواند به مجموعه ای از کانال های خود دسترسی داشته باشد و هر زمان که کانال های مشترکی از آن ها در دسترس باشد آن ها را دریافت کند.

Publish-subscribe message system

Kafka چیست؟

آپاچی kafka  یک سیستم پیام‌رسان اشتراکی Publish-subscribe است که دارای یک queue است که می‌تواند حجم زیادی از داده‌ها را اداره کند و شما را قادر به ارسال پیام از یک نقطه به نقطه دیگر می‌کند.

Kafka برای پیام های مصرف کنندگان یا Consumerهای آنلاین و آفلاین مناسب است پیام های Kafka روی دیسک قرار می گیرند و درون clusterها replicate می شوند تا از دست دادن اطلاعات جلوگیری شود.

Kafka با سرویس هماهنگ کننده zookeeper ساخته شده است که این سرویس با آپاچی spark, storm برای تجزیه تحلیل داده های streaming به صورت read-time ادغام شده است.

Kafka در مقایسه با سیستم‌های  پیام‌رسانی از قبیل RabbitMQ و ActiveMQ:

Kafka واقعاً برای حجم زیاد داده طراحی شده است، سیستم‌های قدیمی تر عموماً تنها مسئول ذخیره‌سازی داده‌هایی بودند که در پایگاه داده تولید می‌شد اما Kafka برای ذخیره‌سازی مواردی از قبیل آمارهای سنجش کسب‌وکار (Business Metrics)، لاگ‌های سرویس‌ها، آمارهای سنجش عملیاتی (Operational Metrics) و … بوده است، این نوع داده‌ها از لحاظ حجم ۱۰۰ یا ۱۰۰۰ برابر بزرگ‌تر از داده‌هایی هستند که در پایگاه داده ذخیره می‌کنید. این‌ها چیزهایی نیست که سیستم‌های پیام‌رسانی مانند Active MQ و RabbitMQ برایش طراحی شده باشد اما Kafka واقعاً برای این‌ها طراحی شده است. برای مثال Kafka از ابتدا به عنوان یک سیستم توزیع‌شده طراحی شده است بنابراین اگر حجم داده‌ها افزایش یابد می‌توانید به راحتی ماشین‌های بیشتری به کلاستر اضافه کنید تا آن حجم داده را رسیدگی کند.

مزایای کافکا

Fault tolerance, replicated, partitioned, Kafka distributed : Reliability

Scalability: سیستم پیان رسان Kafka مقیاس پذیر بوده و هیچ downtime ندارد.

Durability: Kafka از Distributed Commit log استفاده می کند که به این پیام ها بر روی دیسک باقی می ماند و باعث پایداری اش می شود.

Performance: Kafka توانایی بالایی در هر دو subscribing, publishing پیام ها دارد که باعث حفظ عملکرد و راندمان آن می شود.

لازم به ذکر است که Kafka بسیار سریع عمل می کند و از downtime و از دست دادن دیتاها جلوگیری می کند. Kafka را می توان در بسیاری از موارد استفاده کرد که برخی از آن ها به شرح زیر است:

 • Kafka-metrics اغلب برای مانیتور کردن دیتاهای عملیاتی استفاده می شود که شامل جمع آوری دیتا از برنامه های توزیع شده برای تولید منابع متمرکز از دیتاهای عملیاتی است.
 • Kafka Log Aggregation Solution می تواند logهای سرویس های مختلف را در سراسر سازمان جمع آوری کند و آن را به فرمت استاندارد در دسترسی قرار دهد.

Stream Processing

frameworkهایی از قبیل streaming, spark, storm دیتا را از یک موضوع یا topic می خواند و آن را پردازش می کند دیتای پردازش شده را در یک topic جدید می نویسند تا برای userها و applicationها در دسترس باشند.

 • Kafka یک پلتفرم یکپارچه و متحد است که برای مدیریت تمام فیدهای دیتا به صورت read time مورد استفاده قرار می گیرد
 • Kafka از پایین ترین تاخیر در تحویل پیام ها پشتیبانی می کند و fault tolerance در صورت خرابی ماشین را ضمانت می کند.
 • Kafka توانایی مدیریت تعداد زیادی از consumerها یا مصرف کنندگان را دارد.
 • Kafka بسیار سریع است و سرعت نوشتن آن۲ million writes/ sec است.
 • در Kafka همه دیتاها به روی دیسک منتقل می شود که اساساً به این معنی است که ابتدا دیتاها در cache نوشته می شود و داده ها از cache به سوکت Network انتقال می یابد برای ذخیره شدن در دیوایس های ذخیره سازی یابر روی دیسک.

پیش از اینکه به جزئیات Kafka وارد شویم باید درباره ی اصطلاحات اصلی از قبیل producers, broker, topic و consumers آگاهی داشته باشیم.

دیاگرام زیر نشان می دهد اصطلاحات اصلی با جزئیات هر مؤلفه را:

در بالای دیاگرام topic قرار دارد که ۳ پارتیشن در داخل آن قرار دارد پارتیشن ۱ دو تا فاکتور offset، ۰ و ۱ دارد پارتیشن ۲ چهار تا فاکتور offset، ۰و ۱ و ۲ و ۳ دارد و پارتیشن ۳ یک فاکتور offset، ۰ دارد، id شناسه سرور است که به عنوان host قرار گرفته است.

فرض کنید اگر فاکتور تکرار یا topic, replicate به ۳ تنظیم شده باشد، Kafka 3 تکه یکسان از هر پارتیشن ایجاد می کند و آن ها را کلاستر قرار می دهد تا برای تمام عملیات operation در دسترس قرار گیرد.

برای تعادل کردن load در هر کلاسترها یک یا چند پارتیشن را ذخیره می کنند. Producer و consumerها نیز می توان پیام ها را در همان زمان publish و بازیابی کنند.

Topic در Kafka

stream پیام هایی که متعلق به یک دسته خاصی هستند topic نامیده می شوند و دیتاها در topicها ذخیره می شود.

Topicها به پارتیشن هایی تقسیم می شوند برای هر topic Kafka حداقل یک پارتیشن را در نظر می گیرد که هر یک از این پارتیشن ها شامل پیام های هستند که دارای ترتیب یکسان و تغییرناپذیراند.

لازم به ذکر است که یک پارتیشن به عنوان مجموعه ای از فایل های قطعه قطعه شده با اندازه های یکسان اجرا می شود.

 partition در Kafka

Topic ها ممکن است چندین پارتیشن داشته باشند بنابراین می تواند مقدار دلخواه ای از داده ها را مدیریت کند.

Partition offset هر پارتیشن پیام، یک شناسه منحصر به فردی دارد که offset نامیده می شود.

Replicas of partition

Backup جزئی از یک پارتیشن نیست و هرگز در پروسه خواندن و نوشتن دیتا دخالتی ندارد backup را برای جلوگیری از دست رفتن دیتاها استفاده می کنیم.

Broker در Kafka

Broker سیستم های ساده ای هستند که مسئول نگهداری دیتاهای published شده می باشد هر broker ممکن است دارای یک یا چند پارتیشن در هر topic باشد.

فرضیه ۱ اگر Nپارتیشن در یک topicوجود داشته باشد،Nتعداد brokerو هر broker میتواند یک پارتیشن داشته باشد.

فرضیه ۲ اگر Nپارتیشن در یک topic  وجود داشته باشد بیش از N broker یعنی (n +m) پس N broker یک پارتیشن دارد و  broker M هیچ پارتیشنی برای topic خاصی ندارد.

فرضیه ۳ اگر N پارتیشن در یک topic وجود داشته باشد کمتر از broker N یعنی (N-M) پس هر broker  یک یا چند پارتیشن دارد که در میان آن ها به اشتراک می گذارد لازم به ذکر است که این سناریو به دلیل توزیع بار به صورت نابرابر میان broker  ها توصیه نمی شود.

Kafka cluster

Kafkaهایی را که دارای بیش از یک broker هستند را Kafka cluster نامیده می شوند.

یک  Kafka clusterرا می توان بدون هیچ down time گسترش داد. از کلاسترها برای مدیریت پایداری و replication of message دیتا استفاده کرد.

Producerها پیامها را در یک یا چند Kafka topic ، Publish می کنند.

Producerها دیتاها را به Kafka brokerها ارسال می کنند.

زمانی که Producerیک پیام را Publish می کند به یک broker، broker پیام را به یک پارتیشن اضافه می کند. همچنین می تواند پیام ها را به یک پارتیشن که خود انتخاب می کند ارسال کند.

Consumers

consumerها دیتاها را از brokerها می خوانند. Consumerها subscribeهایی هستند که یک یا چند topic، پیامی کهpublish شده است را مصرف می کنند و اینکار را به وسیله گرفتن دیتا از brokerها انجام می دهند.

Leader

Leader یکnode است که مسئول خواندن دیتاها و نوشتن دیتاها در پارتیشن ها است. هر پارتیشن دارای یک سرور است به عنوان Leader عمل می کند.

follower

node ای است که دستورالعمل های Leader را دنبال می کند به عنوان follower خوانده می شود اگر یک Leader، fail شود یک follower به صورت خودکار به یک leader جدید تبدیل می شود.

Follower خود نیز به عنوان یک مصرف کننده عمل می کند که پیام را می گیرد و data store خود را به روز رسانی می کند.

Cluster Architecture

دیاگرام زیر Kafka Cluster  را نشان می دهد.

دیاگرام Kafka Cluster

broker

Kafka Cluster معمولاً شامل چندین broker است که برای نگهداری load balance از آن استفاده می شود. Kafka broker ها stateless هستند بنابراین از zookeeper برای حفظ Clusterهای خود استفاده می کند. برای نمونه یک Kafka broker می تواند هزاران دیتا را در هر ثانیه بخواند و بنویسد.

انتخاب Kafka broker leader توسط zookeeper انجام می شود.

zookeeper

Zookeeper برای مدیریت و هماهنگی Kafka brokerها استفاده می شود سرویس Zookeeper برای آگاهی از producerها و consumerها و همچنین وجود هر broker جدید در سیستم Kafka و یا fail شدن سیستم Kafka استفاده می شود.

Notificationهای دریافت شده توسط zookeeperها در مورد موجود بودن یا fail شدن broker ها خبر می دهد به این ترتیب producerها و consumerها تصمیم می گیرند برای هماهنگ کردن کار خود از broker دیگری استفاده کنند.

Producer

Producerها دیتا ها را از brokerها می گیرند زمانی که broker جدید start می شود همه producerها به طور خودکار شروع به جست و جو broker جدید کرده و پیام ها را به آن ارسال می کنند نکته: Kafka producer منتظر تایید پیام ها توسط broker نمی ماند و خیلی سریع پیام ها را ارسال می کند و این broker است که پیام ها را مدیریت می کند.

Consumer

از آن جایی که brokerها stateless هستند. Consumer باید به وسیله پارتیشن، تعداد پیام های که مصرف کرده را حفظ کند در صورتی که consumer پیام offset را تایید کند. نشان دهنده این است که consumerها همه ی پیام های قبلی را مصرف کرده اند در این حالت consumer یک درخواست غیر مستقیم به broker می دهد تا یک buffer byte آماده مصرف داشته باشد. consumer می تواند به هر نقطه ای از این پارتیشن به وسیله مقدار offset برود. توجه داشته باشید که مقدار offset توسط zookeeper به consumer اطلاع داده می شود. تا اینجا درباره مفاهیم اصلی Kafka بحث کردیم حال می خواهیم در جریان workflow در Kafka قرار بگیریم.

Kafka مجموعه ای از topicهاست که به یک یا چند پارتیشن تقسیم می شود به صورت توالی خطی از پیام ها است هر یک از پیام ها توسط شاخصی شناسایی می شوند که offset نامیده می شوند.

تمام دیتاها در Kafka cluster در پارتیشن های مجزا هستند پیام های ورودی در انتهای پارتیشن نوشته می شود و پیام ها توسط consumerها خوانده می شود.

Work flow of pub-sub messaging

مراحل  Work flow of pub-sub messaging به شرح زیر است:

 • producer ها پیام‌ها را در فواصل منظم به topicها ارسال می‌کنند.
 • Kafka brokerها تمام پیام ها را در قسمت پیکربندی شده برای topic خاصی ذخیره می کنند و پیام ها را به طور مساوی بین پارتیشن ها به اشتراک می گذارند. اگر producer هر پیام را ارسال کند دو پارتیشن وجود دارد و Kafka یک پیام را در پارتیشن اول و یک پیام را در پارتیشن دوم ذخیره می کند.
 • Consumer، topicهای شخصی را به اشتراک می گذارد.
 • هنگامی که یک topic توسط Consumer به اشتراک گذاشته شود Kafka، offset جاری topic را برای Consumer آماده می کند و همچنین offset در zookeeper ذخیره می شود.
 • Consumer از Kafka در فواصل زمانی منظم درخواست پیام جدید می کند.
 • هنگامی که Kafka پیام ها را از producer دریافت کرد این پیام ها را به consumer ارسال می کند.
 • Consumer پیام ها را دریافت و پردازش می کند.
 • هنگامی که پیام پردازش می شود، consumer یک تاییدیه به broker ارسال می کند.
 • هنگامی که Kafka تاییدیه را دریافت کرد مقدار offset را تغییر می دهد و آن را در zookeeper به روز رسانی می کند.
 • از این رو offsetها در zookeeper نگهداری می شوند، consumer می تواند پیام های بعدی را درست بخواند و مراحل بالا تا زمانی که consumer درخواست را متوقف نکند تکرار می شود.
 • Consumer دارای optionهایی است که می توان زمان را به عقب برگرداند و topic مورد نظر به عقب بر می گردد و پیام ها را می توان خواند.

Work of queue messaging/consumer group

در یک سیم پیام‌رسان به جای یک consumerها گروهی از consumerها با یک group ID برای یک topic مشترک را خواهیم داشت. به عبارت دیگر consumerها در یک topic با همان group ID مشترک به عنوان یک گروه در نظر گرفته می‌شوند و پیام‌ها در میان آن ها به اشتراک گذاشته می‌شوند.

مراحل آن به شرح زیر است:

 • Producer یک پیام با یک topic در فاصله زمانی منظم ارسال می‌کند.
 • Kafka همه پیام ها را در قسمت پیکربندی شده برای آن topic خاصی که مشابه سناریو قبلی است ذخیره می‌کند.
 • Kafka consumer با یک topic مشخص می شود فرض کنید با topic 01 با group ID به عنوان group 1
 • Kafka consumer به همان شیوه ای pub-sub messaging تعامل دارد تا زمانی که consumer جدید همان topic را یعنی topic 01 با همان group ID یعنی group 1 را به اشتراک بگذارد تعامل دارد.
 • هنگامی که consumer جدید وارد می شود Kafka operation داده ها را بین هر مصرف کننده به اشتراک می گذارد و این اشتراک تا زمانی ادامه خواهد داشت که تعداد زیادی از کاربران به پارتیشن های پیکربندی شده برای آن topic خاص دسترسی داشته باشند.
 • هنگامی که تعداد consumerها از تعداد پارتیشن ها فراتر رود consumer جدید هیچ پیامی را دریافت نمی کند پس این سناریو به وجود می آید که هر کاربر حداقل یک پارتیشن به خود اختصاص داده و هنگامی که همه ی پارتیشن ها به consumerها اختصاص داده شود consumer جدید مجبور خواهد بود که منتظر بماند.
 • همچنین این ویژگی را به عنوان consumer group می‌نامند.

Zookeeper

یکی از وابستگی‌های میانی apache zookeeper, apache Kafka است که یک سرویس هماهنگ ساز توزیع شده است. Zookeeper سرویسی به عنوان رابط هماهنگ کننده بین Kafka brokerها consumerها است.

Meta data, Kafkaها را در zookeeper ذخیره می کند، مانند اطلاعاتی در مورد topicها، brokerها و consumerها و offsetو …

Zookeeper یک سرویس هماهنگ کننده توزیع شده برای مدیریت مجموعه زیادی از hostها نیز می باشد. هماهنگی و مدیریت یک سرویس در یک محیط توزیع شده یک فرآیند پیچیده است که zookeeper این موضوع را با معماری ساده خود حل کرده است.

لازم به ذکر است zookeeper به توسعه دهندگان این اجازه را می دهد تا بر روی منطق برنامه های کاربردی متمرکز شوند بدون اینکه نگران ماهیت توزیع شده برنامه باشند.

نوشته: علیرضا قنبری‌پور

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

 1. آقای قنبری پور شما ظاهرا حوصله نداشتید حتی به ترجمه مطلبتون نیم نگاهی بیندازید، فوق العاده افتضاح مطلب خود را نوشته اید، بیشتر شبیه ترجمه های بی کیفیت متون توسط ماشین میباشد.
  در واقع مطلب را نابود کرده اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا