گنو/لینوکس

تغییر نام فایل­ها بصورت گروهی در لینوکس

ویندوز، مک و بسیاری از توزیعات لینوکسی ابزارهایی رابرای تغییر نام فایل‌­ها بصورت گروهی، دارا می‌باشند. مطمئنا استفاده از یک ابزارتغییر نام گروهی، کارایی بسیار بیشتری را در نام‌گذاری تک به تک فایل‌­ها خواهد داشت. در این بخش تغییر نام فایل­ها بصورت گروهی در لینوکس را آموزش خواهیم داد.

چگونگی تغییر نام فایل­ها بصورت گروهی در لینوکس

برخی از محیط‌های دسکتاپ لینوکس دارای ابزار تغییر نام گروهی فایل‌ها می‌باشند و برخی نیز فاقد چنین امکانی هستند. فایل‌منیجر Nautilus توسط دسکتاپ Ubuntu Unity و GNOME چنین ویژگی را دارا نیستند.

اگر از دسکتاپ KDE استفاده می‌نمایید، فایل‌منیجر Dolphin دارای چنین امکانی هست. برای تغییر نام فایل­ها بصورت گروهی در لینوکس همانند ویندوز می‌بایست چندین فایل را توامان انتخاب کرده و بر روی آن‌ها کلیک راست نموده و سپس Rename را برگزینید (از کلید F2 نیز می‌توانید کمک بگیرید).

تغییر نام فایل­ها بصورت گروهی در لینوکسسپس نامی را به‌عنوان مبنا (شاخص) همراه با کاراکتر # ایجاد کنید. این علامت اعداد ترتیبی را برای نام مورد نظر شما جایگزین خواهند نمود. بعنوان مثال اگر نام مبنا را Photo # From My Vacation.jpg برگزیده باشید، نام فایل‌های تغییر یافته بصورت Photo 1 From My Vacation.jpg، Photo 2 From My Vacation.jpg و … در خواهند آمد.

در دسکتاپ Xfce و فایل منیجر Thunar نیز ابزار قدرتمندی برای این کار (تغییر نام بصورت گروهی) وجود دارد.

برای دسترسی به آن می‌بایست فایل‌های مورد نظر خود را انتخاب، سپس کلیک راست کرده و پس از آن Rename را برگزینید.

این ابزار می‌تواند در تغییر نام فایل‌ها امکاناتی چون درج تاریخ و زمان، شماره فایل­‌ها، انجام عملیات جستجو و جایگزینی، ایجاد متن با حروف بزرگ یا کوچک، درج با حذف کاراکترها در قسمتی خاص از نام فایل‌ها و نظایر آن را در اختیار کاربر قرار دهد.

تغییر نام فایل­ها بصورت گروهی در لینوکس

با نصب ابزار Thunar’s Bulk Rename در سایر توزیع‌های لینوکسی (دسکتاپهایی چون GNOME و Unity) خواهید توانست عملیات تغییر نام فایل‌ها (بصورت گروهی) را انجام دهید.

تغییر نام فایل­ها بصورت گروهی در لینوکسهمانند سایر سیستم‌عامل‌ها، در لینوکس نیز قادر خواهید بود این کار را از طریق خط فرمان (ترمینال) نیز انجام دهید.

منبع لاتین: howtogeek

منبع فارسی: ای‌ماسیس نوشته «فرشید نوتاش حقیقت»

فرشید نوتاش حقیقت

همیشه نیازمند یک منبع آموزشی فارسی در حوزه نرم‌افزارهای آزاد/ متن‌باز و سیستم‌عامل گنو/لینوکس بودم. از این رو این رسالت رو برای خودم تعریف کردم تا رسانه «محتوای باز» رو بوجود بیارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا