شبکه و امنیت

کاربرد آدرس MAC

در مطلب آموزشی کاربرد آدرس MAC هر کارت شبکه‌ای دارای آدرسی منحصر به فرد، تحت عنوان آدرس MAC می‌باشد به‌طوریکه همواره بسته‌های (Packet) ارسالی روی شبکه، از طریق یک آدرس MAC به آدرس MACی دیگر ارسال می‌گردند.

آدرس IP و آدرس MAC

پروتکلی را که بر روی یک لایه بالاتر از Ethernet استفاده می‌شود، اصطلاحا IP گویند. زمانیکه کامپیوتر شما می‌خواهد بسته‌ای را به آدرس IP بصورت x.x.x.x ارسال نماید، اولین بررسی از طریق مقایسه آدرس IP با کامپیوتر مربوطه است. اگر x.x.x.x در همان شبکه باشد، IP مقصد مستقیماً قابل شناسایی است و در غیراینصورت می‌بایست بسته به روتر ارسال گردد. چرا که در حال حاضر دو آدرس IP برای مقصد بسته دیده می‌شود، از طرفی IP دستگاه ما نیز می‌بایست بسته را ارسال کند. (به گره بعدی، مقصد نهایی و یا روتر)

از آنجایی که Ethernet از آدرس‌های MAC استفاده می‌کند؛ فرستنده برای حل این مشکل، نیاز به آدرس MAC گره بعدی دارد. برای این کار پروتکلی خاص تحت عنوان ARP وجود دارد که سرنام عبارت Address Resolution Protocol می‌باشد. هنگامی که فرستنده آدرس MAC گره بعدی را مجددا بدست می آورد، اگر آدرسMAC  هدف را در بسته موجود بود آن بسته را ارسال می‌کند.

کاربرد آدرس MAC

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با چگونگی تشخیص آدرس IP و MAC می‌توانید به مقاله «آموزش بدست آوردن آدرس IP و آدرس MAC در اوبونتو» مراجعه فرمایید.

ARP و آدرس MAC

ARP نیز همانند IP و IPX یک پروتکل Ethernet محسوب می‌گردد. هنگامی که یک دستگاه می‌خواهد آدرس MAC مربوط به یک آدرس IP را بداند، بسته‌ای را به آدرس MAC فرستاده و از او می‌پرسد “Who has IP address y.y.y.y?” (آدرس آی پی y.y.y.y متعلق به کیست؟) تمام دستگاه‌ها بسته را دریافت می کنند اما فقط آدرس آی پی y.y.y.y به بسته پاسخ خواهد گفت: “It’s me.” دستگاهی که سوال را پرسیده پاسخ را دریافت نموده و با آدرس MAC مورد هدف، آن را با آدرس MAC صحیح مطابقت می‌دهد.

کاربرد آدرس MAC

همچنین چگونگی تغییر آدرس MAC در مقاله «آموزش تغییر آدرس MAC در اوبونتو» شرح داده شده است.

مسیریابی

هیچ مسیریابی بر اساس آدرس MAC وجود ندارد. آدرس‌های MAC تنها می‌توانند به هر دستگاهی در شبکه موجود (کابلی یا بی سیم) دست یابند. اگر دو شبکه را با یک روتر به یکدیگر متصل نموده اید، قادر نخواهید بود تا بسته‌ای را از دستگاهی در شبکه A به آدرس MAC دستگاهی دیگر در شبکه B ارسال نمایید. در نتیجه تمامی بسته‌های ارسالی توسط روتر دور ریخته می‌شود. در واقع روتر عملیات خود را براساس IP انجام داده و بررسی می‌نماید که میتواند بطور مستقیم به آدرس IP مورد نظر برسد یا خیر؛ اگر اینچنین بود بسته را به مقصد میفرستد.

دیگر موارد کاربرد آدرس MAC

  • سوئیچ‌های شبکه: سوئیچ‌های شبکه آدرس‌های MACی را که در پورت رویت می‌شود، بصورت لیست وار ذخیره می‌کنند و بسته‌ها را تنها به پورت‌هایی که نیاز به بسته دیده شده دارند، ارسال می‌نماید.
  • نقاط دسترسی: نقاط دسترسی (Access Point) در شبکه‌های Wireless اغلب از آدرس‌های MAC برای کنترل دسترسی بهره می‌برند. آنها فقط اجازه دسترسی را به دستگاه‌های شناخته شده با عبارت عبورِ صحیح می‌دهد. (معمولاً این شناسایی از طریق آدرس‌های MAC صورت می‌گیرد.)
  • سرورهای DHCP: سرورهای DHCP از آدرس‌های MAC برای شناسایی دستگاه‌ها و تخصیص آدرس IP ثابت به برخی از دستگاه‌ها استفاده می‌کنند.

منبع: تکفارس نوشته «فرشید نوتاش حقیقت»

https://bit.ly/2Emx9Rh

فرشید نوتاش حقیقت

همیشه نیازمند یک منبع آموزشی فارسی در حوزه نرم‌افزارهای آزاد/ متن‌باز و سیستم‌عامل گنو/لینوکس بودم. از این رو این رسالت رو برای خودم تعریف کردم تا رسانه «محتوای باز» رو بوجود بیارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا