طراحی وب

localhost چیست

اصطلاحات فنی زیادی وجود دارد که معمولا هنگام بحث در مورد شبکه، مدیریت سرور و انتقال داده‌‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از این اصطلاحات localhost است.

اینترنت شبکه‌ای بزرگ است که بر روی مجموعه خاصی از پارامترها و قوانین کار می‌کند. برای انتقال، مشاهده و بارگذاری هرگونه اطلاعات در اینترنت، به میزان زیادی پهنای باند نیاز است.

حتما با اصطلاحاتی مانند localhost ، local machine، home house یا الگوهایی مانند ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ برخورد کرده‌اید. سوال مهم این است که localhost چیست و در واقع چه کاری انجام می‌دهد؟

localhost دقیقا چیست؟

بیایید سعی کنیم همان را با استفاده از یک مثال توضیح دهیم. فرض کنید شما در حال تلاش برای اتصال به https://chicaweb.ir هستید. این یک نام دامنه است که در یک آدرس IP خاص قرار دارد.

ما معمولا با استفاده از نام دامنه آنها (مانند chicaweb) به جای آدرس IP آن‌ها به وب‌سایت‌ها متصل می‌شویم، نام دامنه در مقایسه با آدرس IP مانند ۱۹۲٫۰٫۲٫۱ آسان‌تر است.

وقتی می‌خواهید به ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ متصل شوید، همیشه به سیستم خود شما وصل می‌شود، یا فرض کنید رایانه شخصی شما است.

به طور خلاصه، localhost رایانه شخصی شما است که دارای آدرس IP پیش‌فرض ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ است. شما سعی می‌کنید به ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ در هر رایانه متصل شوید، که شما را به همان کامپیوتر متصل می‌کند.

Localhost سروری است که توسط رایانه شما استفاده می‌شود. این اصطلاح عمدتا در زمینه شبکه استفاده می‌شود.

localhost برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

همانطور که می‌دانید برای برقراری ارتباط در اینترنت به پهنای باند خاصی نیاز است. Localhost در درجه اول ایجاد شد تا توسعه‌دهندگان، مهندسان شبکه بتوانند قبل از استفاده مستقیم از سرور اصلی یا اینترنت، ابزارها را در سیستم محلی خود آزمایش کنند.

فرض کنید ما در chicaweb می‌خواهیم طراحی جدیدی را برای وب‌سایت خود آزمایش کنیم. قبل از انتشار آن، می‌خواهیم مطمئن شویم که همه ویژگی‌های طراحی جدید کاملا خوب کار می‌کنند. برای مثال: درگاه پرداخت، بارگیری فایل و ساختار محتوا پس از اجرای طرح جدید کاملا خوب عمل می‌کند.

اگرچه، قبل از اینکه مستقیما طرح زمینه جدید را در وب سایت قرار دهیم، ابتدا می‌خواهیم همه عملکردها را آزمایش کنیم.

برای آزمایش، می‌توانیم از localhost استفاده کنیم، یعنی رایانه خود را به عنوان سرور ایجاد کنیم. هنگامی که همه عملکردها را آزمایش کردیم، می‌توانیم طرح را به صورت زنده در وب‌سایت خود منتشر کنیم.

این به ما کمک می‌کند تا با خیال راحت سایت خود را از طرح قدیمی به طرح جدید انتقال دهیم.

اطلاعات بیشتر در مورد localhost

Localhost در شبکه‌های کامپیوتری، به‌عنوان یک استاندارد، یک نام دامنه رسمی برای آدرس‌های IP خصوصی است.

میزبان نام دامنه وب سایت ما است (به عنوان مثال، abc.com)، و آدرس IP آن با الگویی از چهار عدد از ۰ تا ۲۵۵ نشان داده شده است.

اگر سعی کنید در مرورگرهای نصب شده روی رایانه‌های مختلف به localhost بروید، نتایج متفاوتی را در همه جا به دست خواهید آورد. برای مثال، فرض کنید چهار کامپیوتر دارید. اگر سعی کنید به صورت جداگانه به localhost در تمام این چهار سیستم دسترسی پیدا کنید. همه آنها نتایج متفاوتی خواهند داشت.

چرا این امر اتفاق می‌افتد؟ به نظر می‌رسد که ما به یک منبع اینترنتی یکسان دسترسی داریم، اما ممکن است هر بار نتیجه متفاوت باشد. این به این دلیل است که localhost در واقع یک نوع آدرس loopback است که فقط به دستگاه محلی اشاره می‌کند.

وقتی به localhost در رایانه خاصی اشاره می‌کنید، به همان رایانه‌ای که در حال حاضر روی آن کار می‌کنید دسترسی دارید.

در اینترنت، آن‌قدر سازماندهی شده است که آدرس آی‌پی ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ در هیچ جایی ثبت نشده است، و هیچ وب‌سایت یا نام دامنه‌ای در وب نمی‌تواند همان را دریافت کند. طیف وسیعی از آدرس‌های IP وجود دارد که از ۱۲۷ شروع می شود. آنها اصلا در WWW وجود ندارند. این‌ها آدرس‌های فردی هستند که فقط در شبکه‌های LAN ایجاد می‌شوند.

چگونه آدرس localhost خود را پیدا کنم؟

در هر شبکه کامپیوتری، عبارت localhost به رایانه‌ای اطلاق می‌شود که برنامه روی آن اجرا می‌شود. کامپیوتر به عنوان یک سرور مجازی عمل می‌کند. اساسا در اینجا کامپیوتر یک شی فیزیکی نیست، بلکه سیستمی است که به صورت مجازی کار می‌کند. مکان localhost را به عنوان راهی برای call با رایانه خود در نظر بگیرید.

بنابراین اگر می‌خواهید آدرس localhost خود را پیدا کنید، فقط آدرس IP آن را وارد کنید، این باید در همان رایانه‌ای که درخواست از آن ارسال شده است وارد شود. استفاده از آدرس ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ به شما امکان می‌دهد بدون توجه به پیکربندی سخت‌افزاری شبکه رایانه، اتصال و انتقال اطلاعات را برای برنامه‌های سروری که بر روی همان رایانه برنامه کلاینت اجرا می‌شوند، ارسال کنید.

بخش خوب قضیه این است که برای این کار نیازی به کارت شبکه، مودم یا سایر تجهیزات ارتباطی ندارید.

تفاوت ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ با localhost

۱۲۷٫۰٫۰٫۱ آدرس رایج loopback است. این شامل یک بلوک از بیش از شانزده میلیون آدرس IP است که به صراحت برای عملکرد loopback استفاده می‌شود. آدرس loopback به رایانه شما اجازه می‌دهد تا داده‌ها را با استفاده از پروتکل‌های اتصال شبکه تبادل کند.

در یک مفهوم وسیع، آدرس loopback یک دستگاه شبکه مجازی را نشان می‌دهد که فقط با یک نقطه پایانی اتصال شبکه ایجاد می‌کند، به این معنی که در همان دستگاه، یعنی در رایانه شما شروع و خاتمه می‌یابد.

اصطلاح localhost به چه معناست؟ Localhost پورت ارتباطی که به سرور منبع متصل می‌شود را توصیف می کند. این اجازه می‌دهد تا اتصال شبکه به خودی خود حلقه شود و به شما این امکان را می‌دهد که در صورت وجود یا عدم دسترسی به چنین شبکه‌ای از اتصالات شبکه تقلید کنید.

در عمل، کلمه localhost برای استفاده و بحث مترادف با ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ در نظر گرفته می‌شود. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که هر دو کاملا یکسان نیستند.

در سیستم پیکربندی شده برای استانداردهای پیش فرض، localhost در URL در IPv4 به ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ در IPv4 یا به مکانیسم loopback :: 1 برای IPv6 تبدیل می‌شود. با این حال، تعداد زیادی آدرس loopback بیشتر از این دو وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای میزبانی محلی استفاده کنید. محدوده IP های ذخیره شده برای آدرس‌های حلقه از ۱۲۷٫۰٫۰٫۰ تا ۱۲۷٫۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵ متغیر است.

پس چه فرقی می‌کند؟ در بیشتر ماشین‌ها، localhost و ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ از نظر عملکرد یکسان هستند. اما کلمه localhost یک برچسب برای آدرس IP است، نه خود آدرس. می‌توان آن را به هر آدرس IP، حتی آدرس خارج از بلوک آدرس رزرو شده، هدایت کرد.

اگر از ویندوز به سیستم یونیکس/لینوکس می‌روید، ممکن است متوجه شوید که loopback تقریبا مترادف با localhost است. می‌توانید از فایل میزبان برای تغییر مسیر loopback به ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ استفاده کنید.

به طور خلاصه، استفاده از localhost فقط یک راه جایگزین برای دسترسی به ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ است. می‌توان گفت که این دو عبارت مترادف هستند. همچنین، در اینجا طیف وسیعی از آدرس‌های IP است که برای ایجاد شبکه‌های LAN تعیین شده است: ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ – ۱۲۷٫۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵

localhost و port

برای درک آن، ابتدا باید بفهمیم پورت چیست؟ در هر رایانه (یا میزبان یا سرور وب)، چندین برنامه مختلف را می‌توان همزمان اجرا کرد. شماره‌های مختلف پورت در پروتکل TCP/IP (یا پروتکل اینترنت) برای آدرس‌دهی به یک برنامه خاص که همه آدرس یکسانی دارند استفاده می‌شود.

اگر کامپیوتر در حال اجرا است، به عنوان مثال، یک سرور HTTP (سرور وب، اعم از Nginx یا Apache)، از پورت ۸۰ استفاده می‌کند.

برای برنامه های مختلف سرور، معمول است که از شماره‌های پورت شناخته شده استفاده کنید. با این حال، بسیاری از برنامه‌های رایج وب حتی گاهی شماره پورت را نشان نمی‌دهند زیرا کلاینت به‌طور خودکار از شماره پورت پیش‌فرض یعنی پورت ۸۰ استفاده می‌کند.

اما در اصل، هر سرویسی را می‌توان در هر پورت پیکربندی و استفاده کرد. تنها کاری که نمی‌توان انجام داد این است که از سرورهای مختلف در یک پورت همزمان استفاده کنید.

مزایای localhost

Localhost دارای سه مزیت اصلی است:

تست سرعت

به عنوان یک مدیر شبکه، باید اطمینان حاصل کنید که همه تجهیزات و پروتکل‌های TCP/ IP به خوبی کار می‌کنند. می‌توانید با ارسال درخواست پینگ به localhost، بررسی اتصال را انجام دهید. این آزمایش نشان می‌دهد که آیا همه چیز خوب کار می کند یا خیر. این همچنین به شما کمک می‌کند تا هر مشکلی را برطرف کنید.

تست برنامه‌ها یا نرم‌افزارهای وب

هنگام ایجاد یک برنامه وب یا هر برنامه‌ای که نیاز به اتصال به اینترنت دارد، لینک دادن به آدرس localhost یک هدف عالی برای توسعه‌دهندگان است. همانطور که در بالا بحث کردیم، با localhost سیستم‌عاملتان به یک سرور شبیه‌سازی شده تبدیل می‌شود.

مسدود کردن سایت

می‌توانید از localhost برای مسدود کردن وب‌سایت‌هایی که نمی‌خواهید دیگران به آن‌ها دسترسی داشته باشند استفاده کنید. رابط آدرس loopback برای جلوگیری از دسترسی به وب‌سایت‌های مخرب و هرگونه محتوای ناخواسته دیگر مفید است.

نتیجه‌گیری

اکنون متوجه شده‌اید که localhost فقط یک اصطلاح فنی برای رایانه شما نیست. این یک نام پیش‌فرض است که به شما امکان می‌دهد برنامه‌ها را آزمایش کرده و حتی دسترسی نزدیک به وب‌سایت‌ها را انجام دهید. اگر قصد دارید که یک تکنسین فناوری اطلاعات باشید، باید بدانید که localhost چیست و چگونه با توجه به نیاز خود از loopback استفاده کنید.

منبع: mythemeshop.com

فرشید نوتاش حقیقت

همیشه نیازمند یک منبع آموزشی فارسی در حوزه نرم‌افزارهای آزاد/ متن‌باز و سیستم‌عامل گنو/لینوکس بودم. از این رو این رسالت رو برای خودم تعریف کردم تا رسانه «محتوای باز» رو بوجود بیارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا