OpenStackچیسترایانش ابری

اوپن استک (Open Stack) چیست و چه مزایایی دارد؟

اوپن استک (Open Stack) یک بستر نرم‌افزاری آزاد و متن‌باز رایانش ابری است که استفاده‌کنندگان اغلب به عنوان یک راهکار «زیر ساخت به عنوان سرویس» (IaaS) آن را به کار می‌گیرند.

اوپن استک در جولای ۲۰۱۰ از سوی Rackspace و ناسا طرح‌ریزی شد و هم اکنون بیش از ۲۰۰ شرکت مانند سیتریکس، دل، ای‌ام‌دی، اینتل، کنونیکال، سوزه، اچ‌پی و سیسکو سیستمز در این طرح مشارکت می‌کنند.

اوپن استک در طول این چند سال چنان توسعه پیدا کرده که توجه بسیاری از مدیران اجرایی حوزه فناوری اطلاعات و برنامه‌نویسان سراسر دنیا را به خود جلب کرده است. منطقه آسیا  اقیانوسیه از مناطقی است که تمایل بسیار زیادی به استفاده از اوپن استک نشان می‌دهد.

این ابزار جدای از مزایای معمولی بسترهای ابری متن‌باز، دارای ویژگی‌های متعددی است که شاید بهترین آن‌ها، وجود جامعه جهانی برنامه‌نویسان باشد. اما چرا اوپن استک از اهمیت ویژ های برخوردار است؟

اوپن استک

انعطاف و تطبیق‌پذیری

انعطاف و تطبیق‌پذیری از مهمترین نقاط قوت اوپن استک به شمار می‌روند. همه کسب وکارها، فارغ از نوع یا اندازه، به مزیت وجود این دو ویژگی کلیدی در رایانش ابری پی برده‌اند. برخورداری از این دو ویژگی، اوپن استک را تبدیل به بستری رقابتی برای شرکت‌هایی کرده که به دنبال بهره‌گیری از این مزایا هستند.

کمبود منابع مالی یکی از موانعی است که از سرمایه‌گذاری سودآور کسب وکارها در چنین پروژه‌هایی جلوگیری می‌کند ولی هزینه نسبتا پایین تهیه اوپن استک، این سد را از میان برداشته است. در ضمن، روش‌ها و سیستم‌های مختلفی که برای تهیه و پیاده‌سازی اوپن استک (چه به صورت ابر خصوصی یا عمومی) وجود دارد باعث شده تا استفاده از آن برای همه میسر باشد. از استارتاپ‌های کوچک گرفته تا شرکت‌های بزرگ چند ملیتی.

چابکی

در محیط کسب وکار رقابتی جهان امروز، سرعت عمل، جوهره موفقیت است و بدون شک در آینده نیز اهمیتی چند برابر خواهد یافت. شفافیت و کاربردی بودن اوپن استک باعث شده تا کاربران صرف نظر از نوع بستر ابری‌ای که در حال استفاده از آن هستند، سامانه‌ها را به سرعت و سادگی گسترش داده و رقابت تنگاتنگی با دیگران داشته باشند. Red Hat با ارایه CloudForms که راهکار باز مدیریت ابری چندگانه ترکیبی است سعی کرده با فراهم کردن امکان مدیریت همزمان چند بستر ابری، کاربران را در پایین نگهداشتن زمان رفع مشکلات و افزایش بهره‌وری یاری کرده وا ز پایین آمدن سرعت به خاطر پیچیدگی عملیات اجرا جلوگیری کند.

محیطی متن‌باز و مشارکتی

اوپن استک به خاطر متن‌باز بودن بستر، سطحی از پیکربندی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که کمتر ابزار و محصولی دارای چنین قابلیتی است. کاربران می‌توانند سیستم را به هر شیوه‌ای که برای کسب وکارشان سودمندتر است، پیکربندی کنند.

محیط جامعه‌محور مشارکتی اوپن استک، بزرگترین نقش را در گسترش آتی این نرم‌افزار بازی می‌کند. همه علاقه‌مندان قادر به دسترسی به کدهای مبدأ، دست کاری و به اشتراک‌گذاری اصلاحات و بهینه‌سازی آن با کاربران سراسر جهان خواهند بود.

عدم وابستگی

یکی از عوامل مشترکی که باعث شده بسیاری از کسب وکارها نسبت به بهره‌گیری از مزایای رایانش ابری مردد باشند، ترس از وابستگی است. شرکت‌های قدیمی ارایه‌دهنده خدمات ابری برای حفظ مشتریان تلاش بسیار زیادی کرده و در پاره‌ای موارد بعد از عقد قرارداد و استفاده از خدمات، در صورت نارضایتی مشتری، امکان مهاجرت و استفاده از خدمات شرکتی دیگر وجود نداشته یا بسیار سخت و پردردسر خواهد بود. آگاهی از مخاطره احتمالی وابستگی به قرارداد، یکی از اصلی‌ترین دلایل خودداری کسب وکارها در ورود به حوزه رایانش ابری و استفاده از مزایای آن است.

با وجود سیستم‌های متن‌بازی مثل اوپن استک، کاربران آزاد بوده و ترسی از وابستگی به یک سرویس یا سخت‌افزارهایی خاص، نخواهند داشت. این امر موجب می‌شود کاربران تلاش‌های خود را وسعت بخشیده و دامنه متنوعی از گزینه‌ها را بررسی کنند، از خدمات و ابزارهایی که نیازهای خاص کسب وکار آن‌ها را تامین می‌کند بهره گرفته و در صورت نیاز با کمترین هزینه بین شرکت‌های ارایه‌کننده خدمات، جابه‌جا شوند.

منبع: نشریه «سلام دنیا»، شماره اول – نوشته ابراهیم حیدری
برچسب ها

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن