CentOSتوزیعگنو/لینوکس

آموزش تصویری نصب CentOS 8.0

‌ورژن جدید سنت او اس (CentOS 8)، که یک ورژن جامع از RHEL 8 می‌باشد، شامل ویژگی‌های جدید و هیجان‌انگیزی است که تجربیات جدیدی را برای کاربر فراهم می‌آورد.

نصب CentOS 8 نسبتا شبیه به نصب ورژن‌های قبلی CentOS 7.x می‌باشد که تنها یکسری تغییرات نسبی در محیط گرافیکی نصب دارد. شما می‌توانید مطابق آموزش زیر، CentOS 8 نسخه Server و Desktop را در محیط های VMware و Virtualbox نصب کنید.

قابلیت‌های جدید CentOS 8

 • یکی از مهمترین تغییرات CentOS 8 نسبت به ورژن‌های قبلی، تغییر ورژن Kernel به ۴٫۱۸ می‌باشد.
 • دیگر تغییرات این ورژن تغییرات شبکه‌ای مانند استفاده از nftables به جای iptables، پشتیبانی از IPVLAN و تغییرات NetworkManager به منظور پشتیبانی از single-root I/O virtualization(SR-IOV) می‌باشد.
 • پکیج منیجر YUM از ورژن ۳ به ورژن ۴ آپگرید شده است که از مزایای آن می‌توان افزایش کارایی پشتیبانی از محتوای ماژولار و همچنین پشتیبانی از API، پشتیبانی از پکیج‌های پیش‌نیاز weak، rich و bolean و همچنین دانلود پکیج فایل‌های بالای ۴ گیگا بایت را نامبرد.
 • همچنین RPM نیز به ورژن ۴٫۱۴ آپدیت شده است.
 • آپدیت یکسری پکیج‌های سیستم‌عامل مانند آپدیت Python از ۲٫۷ به ۳٫۶ همچنین وجود PHP 7.2، Ruby 2.5، Perl 5.26، SWIG 3.0 و Python 3.6 به صورت پیش‌فرض.
 • سرورهای دیتابیس MariaDB 10.3 ،MySQL 8.0 ،PostgreSQL 10 ،PostgreSQL 9.6 و Redis 5.
 • وب‌سرورهای Apache 2.4 و معرفی .Nginx 1.14.
 • Squid به ورژن ۴٫۴ آپدیت شده و یک سرور Proxy Caching جدید به نام Varnish Cache 6.0 روی CentOS 8 موجود است.
 • تغییرات مربوط به Virtualization مانند پکیج qemu-kvm 2.12.
 • تغییرات امنیتی: CentOS 8 با پشتیبانی از OpenSSL 1.1.1 و TLS 1.3 برای شما امکان امن کردن دیتای خود را فراهم می‌کند.
 • OpenSSH به ورژن ۷٫۸p1 آپدیت شده است و دیگر از پروتکل SSH ‌v1، رمزهای Blowfish/CAST/RC4 و hmac-ripemd160 message authentication code پشتیبانی نمی‌کند.
 • افزوده شدن قابلیت‌های جدید به سرور Bind: مانند پشتیبانی از IP v6 در ابزار nslookup.
 • پشتیبانی از ۴PB فیزیکال مموری.
 • نام تجاری جدید CentOS Stream.

ابزارهای منسوخ شده CentOS 8

 • NFS v3 روی بستر UDP که غیرفعال شده.
 • اسکریپت‌های Network منسوخ شده‌اند و اسکریپت‌های جدید از ifup و ifdown فراهم آمده که سرویس network manger را با ابزار nmcli فراخوانی می‌کند.
 • TLS 1.0 و TLS 1.1.1 منسوخ شده.
 • SSL2 Client Hello نیز در کتابخانه NSS (Network Security Service) منسوخ شده.
 • همچنین پکیج virt-manager مربوط به virtualization نیز منسوخ شده و به جای آن Cockpit جایگزین شده است.

پیش‌نیازها

قبل از اینکه شروع کنید یک چک کلی داشته باشید و از داشتن موارد زیر اطمینان حاصل نمایید:

 • دانلود CentOS 8 DVD ISO.
 • ایجاد یک USB یا DVD بوتیبل از CentOS 8 با استفاده از ابزار linux live usb یا استفاده از فرمان dd.
 • یک سیستم با حداقل ۸GB هارد دیسک و ۲GB مموری برای عملکرد بهتر.
 • یک ارتباط اینترنت خوب.

نحوه نصب CentOS 8

اکنون پیش میرویم و نحوه نصب CentOS 8 را مشاهده می‌کنیم.

وارد کردن مدیای نصب بوتیبل CentOS 8

با روشن کردن سیستم‌تان درایور USB یا DVD بوتیبل CentOS 8 را به سیستم متصل و سیستم را ریبوت کنید. مطمئن شوید که boot order را در تنظیمات بایوس به منظور بوت کردن از روی مدیای مورد نظرتان تغییر دهید.

صفحه بوت همانند زیر نمایش داده خواهد شد. گزینه اول “Install CentOS 8.0.1905” را انتخاب و بر روی Enter کلیک کنید.

نصب CentOS 8.0پیام‌های boot همانند تصویر زیر نمایان می‌شود.

نصب CentOS 8.0انتخاب زبان نصب برای CentOS 8.0

در صفحه Welcome زبان نصب خود را انتخاب کنید و روی Continue کلیک کنید.

نصب CentOS 8.0خلاصه نصب CentOS 8

در صفحه بعد،‌ خلاصه نصب و تمام گزینه‌هایی که نیاز به پیکربندی دارند مطابق شکل نمایش داده می‌شود. ما به نوبه خود هر یک از این گزینه‌ها را پیکربندی می‌کنیم.

نصب CentOS 8.0تنظیمات Keyboard

روی گزینه Keyboard کلیک کنید و تنظیمات کیبورد خود را انجام دهید.

نصب CentOS 8.0به صورت پیش‌فرض، Keyboard layout روی English (US) تنظیم شده است. در فیلد متنی سمت راست، شما می‌توانید تعداد کمی کلمه برای تست و ایرادیابی کیبوردتان تایپ کنید.

برای اضافه کردن layout جدید روی دکمه “+” در پایین سمت چپ عکس کلیک کنید. سپس، روی دکمه Done کلیک کنید که به منوی اصلی برگردید.

نصب CentOS 8.0
تنظیمات زبان

بر روی گزینه Language Support کلیک کنید.

نصب CentOS 8.0 زبان خود را انتخاب کنید و بر روی دکمه “Done” در بالا سمت چپT کلیک کنید و به منوی اصلی برگردید.

نصب CentOS 8.0تنظیمات Time و Date

سپس، بر روی گزینه Time and Date کلیک کنید.

نصب CentOS 8.0کشور خود را از روی نقشه برای انجام تنظیمات ابتدایی تاریخ و ساعت انتخاب کنید. همچنین، با کلیک کردن بر روی نقشه، نام قاره و شهر به صورت اتوماتیک در بخش و City نمایش داده می‌شود.

نصب CentOS 8.0تنظیمات Installation Source

به منوی اصلی برگردید و روی گزینه Installation Source کلیک کنید.

نصب CentOS 8.0در اینجا، شما لازم نیست کارهای زیادی انجام دهید زیرا Installation به صورت خودکار مدیای نصب را شناسایی می‌کند. برای رفتن به منوی اصلی، روی Done کلیک کنید.

نصب CentOS 8.0انتخاب نرم افزار

سپس، بر روی Software Selection کلیک کنید.

نصب CentOS 8.0در پنجره بعدی، ۶ گزینه به شما نمایش داده می‌شود. در بخش Base Environment شما می‌توانید محیط نصب خود را انتخاب کنید و در بخش Add-Ons هم نرم‌افزارهای مربوط به محیط نصبی خود را انتخاب کنید.

در این مقاله، ما Server with GUI را به عنوان محیط نصبی خود انتخاب کرده و از بخش Add-Ons هم نرم‌افزارهای Windows File Server ،FTP Server ،Debugging tools و Mail Server را برای نصب در سرورمان انتخاب کرده‌ایم.

نکته: در صورتی که شما نیاز به محیط گرافیکی ندارید و میخواهید سرور را با حداقل امکانات راه‌اندازی کنید، گزینه Minimal Installation را انتخاب کنید. مابقی گزینه‌ها را هم می‌توانید بنا به نیاز خود و محیط‌های نصبی که دارید انتخاب کنید.

پس از انتخاب گزینه‌های مورد نیازتان،‌ با کلیک بر روی Done به منوی اصلی بازگردید.

نصب CentOS 8.0تنظیمات Installation Destination

در منوی اصلی، بر روی گزینه بعدی که Installation Destination هست کلیک کنید.

نصب CentOS 8.0در این بخش، شما باید مشخص کنید که CentOS 8 کجا باید نصب شود. به صورت پیش‌فرض، installer به صورت اتوماتیک هارددیسک شما را تشخیص می‌دهد و گزینه Automatic را برای پارتیشن‌بندی خودکار انتخاب می‌کند. اگر شما با پارتیشن‌بندی اتوماتیک مشکلی ندارید بر روی Done برای ایجاد پارتیشن‌ها کلیک کنید.


اگر شما نیاز دارید که پارتیشن‌بندی دلخواه خود را انجام دهید، بر روی گزینه Custom کلیک کنید.

نصب CentOS 8.0گزینه بالا شما را به پنجره پارتیشن بندی دستی هدایت میکند. در صورتی که با پارتیشن بندی لینوکس خیلی آشنایی ندارید و همچنین برای راحت تر شدن زندگی تان، بر روی گزینه Click hear to create them automatically کلیک کنید.

نصب CentOS 8.0پارتیشن “/” یا mount point ما توسط installer ایجاد خواهد شد.نصب CentOS 8.0اگر از نحوه پارتیشن بندی راضی هستید بر روی Done کلیک کنید.

همانند تصویر خلاصه ای از تغییرات برای شما نمایش داده میشود. اگر همه چیز خوب به نظر میرسد بر روی Accept Changes کلیک کنید. برای انصراف و بازگشت به پنجره پارتیشن بندی، بر روی Cancel & Return to Custom Partitioning کلیک کنید.

نصب CentOS 8.0انتخاب KDUMP

سپس بر روی گزینه KDUMP کلیک کنید.

نصب CentOS 8.0KDUMP ابزاریست که اطلاعات خرابی سیستم را برای تجزیه و تحلیل به منظور بررسی علت مشکل سیستم ذخیره می‌کند. تنظیمات پیش‌فرض این ابزار کافی هستند، در نتیجه به تنهای کافیست برای مراجعه به منوی Home روی کلید Done کلیک کنید.

نصب CentOS 8.0تنظیمات Network و Hostname

به منوی اصلی برگردید، و بر روی گزینه تنظیمات Network and Hostname کلیک کنید.

نصب CentOS 8.0بخش NETWORK & HOST NAME اینترفیس فعال مربوط به شبکه کامپیوترتان را به شما نمایش می‌دهد. در این سناریو، اینترفیس شبکه ما “ens160” می‌باشد.

اگر در شبکه شما سرویس DHCP در حال اجرا می‌باشد، دکمه ON و Off را به سمت راست ببرید که اینترفیس شبکه شما فعال شده و به صورت اتوماتیک IP آدرس بگیرد.نصب CentOS 8.0اگر در شبکه شما سرویس DHCP وجود ندارد، بر روی دکمه Configure کلیک کنید.

Configureدر پنجره زیر، بر روی تب IPv4 Settings کلیک کنید و از لیست کشویی بخش Method گزینه Manual را انتخاب کنید. سپس بر روی دکمه Add کلیک کنید و IP Address، Subnet mask و Gateway خود را وارد کنید. همچنین بخش DNS server را هم با وارد کردن آدرس های DNS کامل کنید و در نهایت برای ذخیره تغییرات روی دکمه “Save” کلیک کنید.

نصب CentOS 8.0برای تعریف hostname، از طریق بخش Host Name می‌توانید هاست مورد نظر خود را وارد کنید.

نصب CentOS 8.0شروع نصب CentOS 8

پس از پیکربندی تمام گزینه‌ها، برای شروع پروسه نصب بر روی Begin Installation کلیک کنید.

نصب CentOS 8.0 در صفحه بعد، installer از شما می‌خواهد که تنظیمات USER SETTINGS را انجام دهید.

نصب CentOS 8.0تعریف پسورد برای کاربر Root

برای تعریف پسورد کاربر روت بر روی Root Password کلیک کنید. به خاطر داشته باشید که یک پسورد قوی انتخاب کنید و برای اطمینان از قوی بودن پسورد درجه قدرت پسورد را بررسی کنید.

نصب CentOS 8.0ایجاد کاربر جدید

در این مرحله،‌ برای ایجاد یک یوزر جدید بر روی User Creation کلیک کنید.

نصب CentOS 8.0نام کاربری مد نظر خود را وارد کنید و مجددا یک پسورد قوی برای کاربرتان انتخاب کنید. برای ذخیره تغییرات بر روی Done کلیک کنید.

نصب CentOS 8.0پروسه نصب CentOS 8

پروسه نصب، اقدام به نصب پکیج‌هایی که برای CentOS 8 انتخاب کردیم به همراه پیش‌نیازها و نصب Grub Bootloader خواهد کرد. این روند بسته به سرعت اینترنت شما مدتی طول می‌کشد و ممکن است زمان مناسبی برای خوردن یک فنجان قهوه یا میان وعده مورد علاقه شما باشد.

نصب CentOS 8.0 در نهایت، اگر همه چیز خوب پیش رفت، شما یک پیغام دریافت خواهید کرد که نصب با موفقیت انجام شده است. بر روی دکمه Reboot کلیک کنید تا سیستم ریستارت شود و با سیستم‌عامل جدید بوت شود.

نصب CentOS 8.0Boot شدن و پذیرفتن License

به محض بوت شدن، گزینه اول را از منوی گراب انتخاب کنید و Enter را بزنید. (در صورتی که کلیدی وارد نکنید، بعد از چند ثانیه به صورت اتوماتیک از طریق گزینه اول بوت خواهد شد)

نصب CentOS 8.0در این مرحله شما نیاز دارید که لایسنس را از بخش License Information بپذیرید.

نصب CentOS 8.0بر روی گزینه License Information کلیک کنید و تیک جعبه I accept the license agreement را انتخاب کنید.

نصب CentOS 8.0در پایان، برای اتمام پروسه نصب بر روی FINISH CONFIGURATION کلیک کنید تا وارد سیستم‌عامل جدید CentOS 8 شوید.

نصب CentOS 8.0 در این مرحله نام کاربری خود را انتخاب و پسورد خود را وارد می‌کنیم سپس برای ورود به سیستم عامل روی دکمه Sign In کلیک می‌کنیم.

نصب CentOS 8.0به محض login شدن، و پس از ورود به سیستم، پیام‌های بعد از آن را دنبال کرده و در قسمت پایانی روی گزینه Start Using CentOS Linux کلیک کنید.

نصب CentOS 8.0همانند تصویر زیر، CentOS 8 به همراه دسکتاپ جدید و زیبای GNOME نمایش داده می‌شود.

نصب CentOS 8.0تبریک! شما اکنون موفق شدید آخرین ورژن CentOS 8 را با موفقیت بر روی ماشین خود نصب کنید.

منبع: linux-zone.org نوشته محمد هابیلی

فرشید نوتاش حقیقت

همیشه نیازمند یک منبع آموزشی فارسی در حوزه نرم‌افزارهای آزاد/ متن‌باز و سیستم‌عامل گنو/لینوکس بودم. از این رو این رسالت رو برای خودم تعریف کردم تا رسانه «محتوای باز» رو بوجود بیارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا