اوبونتوگنو/لینوکس

نصب اوبونتو ۲۰٫۰۴ با نصب‌کننده شبکه

در مقاله قبلی گزینه‌های مختلف موجود در هنگام نصب اوبونتو را با تاکید ویژه بر استفاده از نصب‌کننده گرافیکی بررسی کرد. این مقاله به جزئیات بیشتری در مورد استفاده از ایمیج نصب‌کننده شبکه برای نصب اوبونتو می‌پردازد.

مزایای نصب‌کننده شبکه

ایمیج نصب‌کننده شبکه (که به آن Netboot نیز گفته می‌شود) یک ایمیج کوچک (تقریبا ۵۰ مگابایت در مقایسه با بیش از ۲ گیگابایت برای ایمیج دسکتاپ) ارائه می‌دهد که می‌تواند برای نصب سرور یا محیط‌های اوبونتو مبتنی بر دسکتاپ استفاده شود. این گزینه برای دانلود بسته‌های اضافی در هنگام نصب نیاز به اتصال به اینترنت دارد و از نصب‌کننده مبتنی بر متن استفاده می‌کند.

در حالی که ایمیج‌های سرور و دسکتاپ از نظر گزینه‌های پیکربندی در حین نصب گزینه بسیار کمی را ارائه می‌دهند، نصب‌کننده شبکه لیستی گسترده از مجموعه‌های نرم‌افزاری از پیش تعریف شده را ارائه می‌دهد که در هنگام نصب می‌بایست از بین آن‌ها انتخاب کنید. برای مثال، ایمیج ISO دسکتاپ اوبونتو فقط محیط دسکتاپ GNOME را نصب می‌کند. از طرف دیگر، نصب‌کننده شبکه به شما امکان می‌دهد محیط‌های مختلف رومیزی از جمله KDE Plasma (Kubuntu) و LXQt (Lubuntu) را نصب کنید. گزینه‌هایی برای نصب یک محیط سرور اساسی با بسته‌های اختیاری مربوط به سرور اضافی مانند وب سرور، سرور ایمیل و نرم‌افزار پایگاه‌داده نیز موجود است.

همه این بسته‌ها، البته، می‌توانند پس از اتمام نصب هنگام استفاده از ایمیج‌های سرور و دسکتاپ اضافه یا حذف شوند، اما اگر می‌خواهید از یک ایمیج کوچک نصب استفاده کنید که می‌تواند به سرعت روی درایو USB رایت شود و به شما امکان می‌دهد نصب بسیاری از وابستگی‌های نرم‌افزاری، نصب‌کننده شبکه یک گزینه ایده‌آل است.

به دست آوردن ایمیج نصب‌کننده شبکه

ایمیج نصب‌کننده شبکه برای اوبونتو ۲۰٫۰۴ را می‌توانید از صفحه وب زیر دانلود کنید:

دانلود

پس از دانلود، مراحل مربوط به مقاله نصب اوبونتو ۲۰.۰۴ بر روی دیسک خام را برای رایت ایمیج mini.iso روی فلش مموری دنبال کنید.

بوت از طریق ایمیج نصب‌کننده

رسانه نصب اوبونتو را وارد کرده و سیستم را روشن کنید. اگر سیستم سعی می‌‍کند از هارد دیسک بوت شود، باید وارد BIOS که برای رایانه شما تنظیم شده است شوید و ترتیب بوت را تغییر دهید تا ابتدا از درایو رسانه نصب بوت شود. پس از بوت شدن سیستم، صفحه نمایش داده شده ظاهر می‌شود:

انجام نصب

از منو، گزینه Install را انتخاب کرده و روی کلید Enter صفحه کلید ضربه بزنید تا مراحل نصب آغاز شود. در چند صفحه بعدی، از کلیدهای جهت دار صفحه کلید و کلید Enter برای انتخاب زبان و نوع صفحه کلید دلخواه خود استفاده کنید.

پس از انتخاب تنظیمات پیکربندی، نصب‌کننده سخت‌افزار دستگاه را در جستجوی رابط شبکه اسکن می‌کند:

هنگامی که اتصال شبکه تشخیص داده شد، به سیستم باید نام هاستی اختصاص داده شود که با آن در شبکه ظاهر می‌شود. هنگامی که از شما خواسته شد، نام هاست را وارد کنید و سپس از کلید Tab برای حرکت به دکمه Continue قبل از ضربه زدن روی کلید Enter برای رفتن به صفحه بعدی استفاده کنید.

در حین نصب، نصب‌کننده فقط بسته‌هایی را که برای مطابقت با انتخاب نرم‌افزاری که در طول مراحل نصب انجام می‌دهید، دانلود می‌کند. این بسته‌های نرم‌افزاری اوبونتو در سرورهای mirror در سراسر جهان میزبانی می‌شوند. برای اطمینان از عملکرد مطلوب دانلود، کشوری را که سیستم در آن قرار دارد انتخاب کنید:

در صفحه بعدی قبل از ادامه، سرور mirror را انتخاب کنید:

اگر رایانه‌ای که نصب بر روی آن انجام می‌شود در پشت یک فایروال مبتنی بر پروکسی قرار دارد، اطلاعات پروکسی را در صفحه نشان داده شده در تصویر زیر وارد کنید. یک فایروال سرویس پروکسی بین اینترنت و یک شبکه داخلی کامپیوترها قرار می‌گیرد و به‌عنوان یک میانجی برای دو محیط عمل می‌کند. با وجود یک سرویس پروکسی، رایانه‌های کلاینت داخلی مستقیما به منابع خارجی متصل نمی‌شوند. در عوض آن‌ها به سرور پروکسی متصل می‌شوند که به نوبه خود از طرف مشتری با منبع خارجی ارتباط برقرار می‌کند و در نتیجه آدرس IP داخلی کلاینت را پنهان می‌کند. هرگونه پاسخ از منابع خارجی توسط سرویس پروکسی انجام می‌شود و آن‌ها را به کلاینتی که در ابتدا داده‌ها را درخواست کرده ارسال می‌کند:

اگر اطلاعات پروکسی لازم نیست، کافی است این قسمت را خالی گذاشته و به صفحه بعدی بروید.

در این مرحله، نصب‌کننده برخی بسته‌های اساسی مورد نیاز برای شروع نصب را دانلود می‌کند. پس از تکمیل، مجموعه‌ای از صفحه‌ها ظاهر می‌شوند که نام کامل، نام کاربری و رمز ورود اولین کاربر را به سیستم اضافه می‌کنند. پس از ارائه این اطلاعات، نصب‌کننده موقعیت جغرافیایی سیستم را بر اساس آدرس IP خارجی اتصال اینترنت مشخص می‌کند. اگر نصب‌کننده مکان را به درستی تشخیص داده است، مکان را بپذیرید، در غیر این صورت انتخاب را به صورت دستی انجام دهید.

پارتیشن‌بندی دیسک

مرحله بعدی راه‌اندازی نصب شامل تصمیم‌گیری در مورد نحوه پارتیشن‌بندی و مدیریت درایو دیسک است:

با فرض این که این یک دیسک خام است که سیستم‌عاملی روی آن وجود ندارد، نصب‌کننده گزینه‌ای را برای پاک کردن کل دیسک و استفاده از آن برای اوبونتو ارائه می‌دهد. اگر امنیت داده‌های ذخیره شده بر روی دیسک بسیار مهم است، گزینه encrypt را در نصب اوبونتو انتخاب کنید. اگر این گزینه انتخاب شود، صفحه بعدی از شما می‌خواهد که یک کلید امنیتی را انتخاب کنید و سپس با هر بار راه‌اندازی سیستم باید وارد شود.

گزینه استفاده از Logical Volume Management (LVM) نیز برای سهولت مدیریت دیسک‌ها و پارتیشن‌های سیستم به شدت توصیه می‌شود.

روش دیگر، برای تعریف طرح دیسک سفارشی خود یا پیاده‌سازی پیکربندی‌های پیشرفته‌تر مانند RAID، گزینه Manual را انتخاب کنید:

اگر شرایط خاصی دارید، گزینه‌ای را برای نصب LVM انتخاب کنید و مراحل را برای تایید درایو دیسک مورد نظر و انتخاب مقدار فضای موجود برای تقسیم به پارتیشن دنبال کنید. در نهایت، خلاصه پیکربندی پارتیشن را مرور کرده و گزینه Finish partitioning را انتخاب کرده و تغییرات را در منوی دیسک بنویسید که در تصویر زیر نشان داده شده است:

تأیید نهایی را ارائه دهید و سپس منتظر بمانید تا پارتیشن ایجاد شده و سیستم پایه نصب شود.

در صفحه بعدی، گزینه دلخواه خود را برای نصب به‌روزرسانی در سیستم در حال اجرا انتخاب کنید. به‌طور کلی توصیه می‌شود به‌روزرسانی‌ها به‌صورت خودکار نصب شوند، اگرچه ترجیح می‌دهید هنگام نصب به‌روزرسانی‌ها را کنترل کنید، گزینه Manual نیز موجود است. اگر از طرف دیگر، چندین سیستم اوبونتو را با استفاده از محیط مدیریت وب Landscape مدیریت می‌کنید، گزینه Landscape را از منو انتخاب کنید:

انتخاب مجموعه نرم‌افزار

آخرین مرحله در نصب شبکه انتخاب مجموعه نرم‌افزاری است که باید نصب شود. این در صفحه نمایش داده شده در تصویر زیر انجام می‌شود:

براساس نیازهای خود، مجموعه‌هایی را انتخاب کنید که فکر می‌کنید به آن‌ها نیاز دارید (در نظر داشته باشید که بسته ها بعدا از درون سیستم در حال اجرا، اضافه و حذف می‌شوند).

پس از قرار دادن ستاره در کنار همه موارد مورد نیاز، گزینه Continue را انتخاب کرده و منتظر بمانید تا بسته‌های انتخابی دانلود و نصب شوند. پس از نصب نرم‌افزار، صفحه‌ای ظاهر می‌شود که در آن تأیید می‌شود که رکورد اصلی بوت روی دیسک را می‌توان برای افزودن گزینه‌های بوت اوبونتو تغییر داد. در نهایت، نصب‌کننده باید تایید کند که سیستم از زمان جهانی هماهنگ (UTC) استفاده می‌کند. استفاده از UTC را بپذیرید مگر اینکه سیستم با ویندوز بوت شود، در این صورت این گزینه نباید انتخاب شود.

پس از اتمام نصب، رسانه نصب را بردارید، کلید Enter را فشار دهید و منتظر بمانید تا سیستم راه‌اندازی مجدد شود.

نصب مجموعه نرم‌افزار پس از راه‌اندازی سیستم

هنگامی که سیستم راه‌اندازی شد، هر یک از مجموعه‌های نرم‌افزاری ذکر شده در تصویر بالا را می‌توان به صورت دستی از درون یک سیستم اوبونتو در حال اجرا با استفاده از ابزار taskel نصب کرد. این ابزار را می‌توان با استفاده از فرمان زیر در پنجره ترمینال نصب کرد:

پس از نصب فرمان زیر را اجرا کنید:

هنگامی که taskel شروع می‌شود، صفحه نمایش داده شده در تصویر زیر ظاهر می‌شود که ممکن است مجموعه‌هایی از آن انتخاب و نصب شوند:

خلاصه

نصب‌کننده شبکه اوبونتو راهی برای نصب اوبونتو با استفاده از یک ایمیج نسبتا کوچک ISO فراهم می‌کند. این امر مستلزم آن است که سیستم مورد نظر دارای یک اتصال شبکه فعال باشد که برای نصب بسته‌های نرم‌افزاری در طول مراحل نصب مورد استفاده قرار می‌گیرد و نصب را در حالت متن محدود می‌کند (هرچند هنوز می‌توان دسکتاپ گرافیکی را نصب کرد). بر خلاف تصاویر نصب روی دسکتاپ و سرور، نصب‌کننده شبکه همچنین امکان انتخاب مجموعه نرم‌افزارهای مختلف را برای نصب فراهم می‌کند و کنترل بیشتری بر روند نصب و در نتیجه پیکربندی دقیق سیستم‌عامل ایجاد می‌کند.

منبع: answertopia.com

فرشید نوتاش حقیقت

همیشه نیازمند یک منبع آموزشی فارسی در حوزه نرم‌افزارهای آزاد/ متن‌باز و سیستم‌عامل گنو/لینوکس بودم. از این رو این رسالت رو برای خودم تعریف کردم تا رسانه «محتوای باز» رو بوجود بیارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا