اداریکالکلیبره آفیس

نحوه کار با توابع SUMIF و SUMIFS همراه با مثال در لیبره آفیس کالک

این آموزش اصول اولیه توابع SUMIF و SUMIFS را در لیبره آفیس کالک شرح می‌دهد.

SUMIF

تابع SUMIF مجموع مقادیر را از یک محدوده/فهرست از سلول‌ها بر اساس یک شرط برمی‌گرداند. به عنوان مثال، اگر لیستی از اعداد در لیبره آفیس کالک دارید و می‌خواهید فقط مقادیری را که کمتر از ۲۰ هستند جمع کنید، می‌توانید از تابع SUMIF استفاده نمایید.

در اینجا چند مثال آورده شده است که به شما در درک عملکرد SUMIF کمک می‌کند.

استفاده از اعداد

مثال زیر مقادیر سلول‌های A1 تا A6 را جمع می‌کند اگر کمتر از ۲۰ باشد. مقادیر برجسته زرد سلول‌هایی هستند که با شرایط مطابقت دارند.

همچنین می‌توانید مقدار معیار، یعنی ۲۰ را در یک سلول نگه دارید و از مرجع سلول در فرمول SUMIF مانند زیر استفاده کنید. همان نتیجه بالا را می‌دهد.

SUMIF می تواند سه آرگومان بگیرد که بر اساس معیارها، مطابق با یک محدوده، می‌توانید محدوده دیگری را جمع کنید. مثال زیر، ۱۰ را در A1 تا A6 جستجو می‌کند و در صورت یافتن مطابقت، مبالغ مربوطه را از محدوده B1 تا B6 برمی‌گرداند.

به همین ترتیب، می‌توانید مقدار ۱۰ را در هر سلولی قرار دهید و از مرجع سلول در فرمول بالا استفاده کنید.

استفاده از متن

همچنین می‌توانید متن را به روشی مشابه جستجو کنید و مقدار را برگردانید.

مثال زیر apple را در محدوده A1:A6 جستجو می‌کند و مجموع ورودی‌های منطبق را از محدوده مجموع مربوطه برمی‌گرداند.

با استفاده از شرط زیر، می‌توانید مقادیری را که برابر با یک متن/رشته خاص نیستند، جمع کنید. عملگر NOT <> است. لطفا توجه داشته باشید که عملگر <> در داخل متن با ” آورده شود.

برای جستجو با استفاده از یک wildcard، می‌توانید از ? در شرایط به عنوان مثال. اگر می‌خواهید فقط رشته‌هایی را که با apple4 مطابقت دارند و نه apple10 یا apple جمع آوری کنید، از مثال زیر استفاده کنید.

همچنین می‌توانید از wild card * برای جستجوی هر تعداد کاراکتر در محدوده سلولی استفاده کنید و مجموع را با استفاده از SUMIF برگردانید. مثال زیر تمام سلول‌های منطبق را که در آن کلمه apple یافت می‌شود جمع می‌کند.

SUMIFS

می‌توانید از SUMIFS برای محدوده‌های چندمعیاره برای جمع‌بندی مقادیر استفاده کنید. SUMIFS آرگومان اول را به عنوان محدوده‌ای که باید جمع شود و بعد مجموعه معیارها را طبق مثال‌های بالا می‌گیرد.

در مثال زیر، زمانی که فروش کمتر یا مساوی ۲۰ باشد، مجموع درآمد را برمی‌گرداند و نام محصول با pen شروع می‌شود.

نکات

  • شرایط SUMIFS به‌عنوان AND ارزیابی می‌شوند و مجموع تنها زمانی برگردانده می‌شود که همه شرایط برآورده شوند.
  • محدوده شرایط SUMIFS باید از طول یکسان باشد.
  • می‌توانید حداکثر ۱۲۷ جفت شرط را در SUMIFS تعیین کنید.

اگر تمایل دارید تا در مورد این نرم‌افزار قدرتمند بیشتر بدانید در ادامه با سری مجموعه آموزش‌های لیبره آفیس کالک همراه باشید.

همچنین اگر نکته یا نظر خاصی در راستای تکمیل این محتوا دارید حتما آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذاربد تا پذیرای شما باشیم.

libreofficehelp.com

محسن بهارلوئی

رسالت من و تیم حاضر در رسانه «محتوای باز» که از اقصی نقاط ایران در حال تالیف مقالات آموزشی هستند؛ آموزش کلیه نرم‌افزارهای آزاد/متن‌باز و ابزارهای گنو/لینوکسی برای ایرانیان است. امید است که هر چه سریع‌تر و با کیفیت‌تر محقق شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا