اوبونتوتوزیعشبکه و امنیتگنو/لینوکس

اشتراک فایل میان کاربران اوبونتو

در هر سیستم‌عاملی با چندین حساب کاربری که هر یک دارای پوشه‌ای اختصاصی هستند، امکان اشتراک‌گذاری فایل‌ها مابین حساب‌های کاربری تعریف شده در یک سیستم فراهم شده است که در این مطلب چگونگب اشتراک فایل میان کاربران اوبونتو را آموزش خواهیم داد.

به طور کل روال کار در سیستم‌های عامل Windows، Linux و Mac OS X مشابه بوده و سیستم‌عامل‌های نامبرده دارای مجوز دسترسی (Permission) تعریف شده یکسانی برای اشتراک فایل‌ها و پوشه‌ها هستند.

آموزش اشتراک فایل میان کاربران اوبونتو

این کار بر روی لینوکس اندکی پیچیده‌تر است. در یک توزیع معمولی لینوکسی پوشه کاربری و قابلیت اعمال تغییر  (read-write) را برای همه کاربران دارا باشد، موجود نیست. پوشه Public در توزیع اوبونتو برای اشتراک‌گذاری فایل‌ها میان کامپیوترهای یک شبکه کارایی دارد.

همچنین قادر خواهید بود از سیستم مجوز دسترسی (Permission) لینوکس برای پوشه‌هایی خاص دسترسی read و یا read-write اعطا نمایید. روال کار در اوبونتو ۱۴٫۰۴ به شرح زیر است و در هر توزیع دیگر لینوکسی که GNOME و مدیرت فایل Nautilus بهره می‌برد، یکسان خواهد بود. همچنین کلیات کار در سایر محیط های Desktop لینوکسی نیز به همین شکل است.

بر پوشه‌ای که مایلید آن را در دسترس سایر کاربران قرار دهید کلیک راست نموده و Properties را انتخاب نمایید. بر روی زبانه Permission برای Others مجوز دسترسی Create and delete files را تخصیص دهید بر روی دکمه Change Permissions for Enclosed Files کلیک کرده و به Others مجوز دسترسی Create and Delete Files را دهید.

اشتراک فایل میان کاربرانسایر کاربران کامپیوتر مورد نظر دسترسی خواندن و نوشتن (read and write) بر روی پوشه مربوطه خواهند داشت. می‌توانید آن‌ها را در /home/YOURNAME/folder کامپیوتر خود بیابید.

همچنین می‌توانید مقاله «آموزش اشتراک فایل در شبکه توسط اوبونتو» را مطالعه بفرمایید.

منبع: تکفارس نوشته «فرشید نوتاش حقیقت»

https://bit.ly/2RWmyUX

فرشید نوتاش حقیقت

همیشه نیازمند یک منبع آموزشی فارسی در حوزه نرم‌افزارهای آزاد/ متن‌باز و سیستم‌عامل گنو/لینوکس بودم. از این رو این رسالت رو برای خودم تعریف کردم تا رسانه «محتوای باز» رو بوجود بیارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا